1 / 0

Polskie mityngi w rankingu All-Athletics

2. Festiwal Rzutów im. Kamili Skolimowskiej, który w drugiej połowie lipca odbył się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, jest czwartym najlepszym mityngiem lekkoatletycznym o ograniczonym programie jaki został rozegrany w 2014 roku wynika z rankingu specjalistycznego węgierskiego portalu statystycznego All-Athletics.

Organizowane przez Fundację Kamili Skolimowskiej zawody zajęły czwarte miejsce w kategorii mityngów z ograniczonym programem. Mityng, który 26 lipca odbył się na boiskach Ośrodka Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma, wyprzedzają w rankingu zawody miotaczy w Halle, zawody tyczkarskie w Doniecku, podczas których rekord świata poprawił Renaud Lavillenie, oraz słynna impreza skoku wzwyż w niemieckim Eberstadt. Tuż za plecami mityngu poświęconego pamięci Kamili Skolimowskiej, na piątym miejscu, został sklasyfikowany 10. Pedro’s Cup, który rozegrano ostatniego dnia stycznia w Bydgoszczy. Z polskich mityngów o ograniczonym programie w rankingu znalazły się jeszcze zawody Orlen Cup w Płocku (22. lokata) oraz Opolski Festiwal Skoków (37. miejsce). Przypomnijmy, że w ubiegłym sezonie zawody w Cetniewie zwyciężyły w tej klasyfikacji.

Najwyżej sklasyfikowanym w zestawieniu All-Athletics mityngiem rozegranym w 2014 roku w Polsce jest 60. Memoriał Janusza Kusocińskiego, który gromadzą 80068 punktów zajął 38. miejsce (spadek względem 2013 roku o sześć pozycji). Kilka miejsc dalej – na 54. lokacie – znajduje się bydgoski 14. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny (78774 pkt.). W ubiegłym roku najwyżej sklasyfikowanym w zestawieniu polskim mityngiem był Memoriał Kamili Skolimowskiej (31. miejsce) – w tym roku mimo znakomitej obsady i świetnych rezultatów zawody znajdują się dopiero na 60. miejscu. W rozegranych na Stadionie Narodowym zawodach zabrakło, z przyczyn technicznych, biegów okrężnych. Najlepszym mityngiem sezonu 2014 okazały się zawody Diamentowej Ligi w Monako.

Wysoko w rankingu maratonów sklasyfikowane są polskie biegi – Orlen Warsaw Marathon zajmuje w nim 19. miejsce, a Łódź Maraton Dbam o Zdrowie jest dziesięć miejsc niżej. Gdyby analizować wyniki wg. płci to stołeczny bieg w zestawieniu panów zajmuje wysokie 12. miejsce. Warto zaznaczyć, że w sezonie 2015 oba biegi będą miały rangę IAAF Silver Road Race Label i zostaną podczas nich rozegrane mistrzostwa Polski (w Warszawie panów, w Łodzi pań). Na czele zestawienia biegi maratońskie w Londynie, Berlinie i Chicago.

Wartym odnotowania są także wysokie lokaty rozegranych w Polsce imprez międzynarodowych – sopockie 15. IAAF Halowe Mistrzostwa Świata zajmują pierwsze miejsce wśród wszystkich imprez halowych rozegranych na świecie w 2014 roku oraz pierwsze wśród wszystkich zawodów wielobojowych w minionym sezonie. Na szóstym miejscu wśród zawodów wielobojowych uplasował się Puchar Europy w Wielobojach 2014 (superliga), który odbył się na początku lipca w Toruniu.