1 / 0

Zimowy Puchar Europy: 70.90 Joanny Fiodorow

Joanna Fiodorow rzucając 70.90 zajęła drugie miejsce w konkursie rzutu młotem podczas rozgrywanego w Portugalii 15. Zimowego Pucharu Europy w Rzutach.

Polka konkurs otworzyła rzutem na odległość 70.13 i po pierwszej serii była druga za Francuzką Alexandrą Tavernier. W trzech kolejnych seriach podopieczna Czesława Cybulskiego uzyskiwała nieco słabsze wyniki i spadła na czwarte miejsce. Na podium brązowa medalistka z Zurychu wróciła w przedostatniej serii, w której uzyskała rezultat 70.90. W ostatnim rzucie młot Polki wylądował zaledwie centymetr bliżej niż w poprzedniej próbie. Zwycięstwo odniosła Rosjanka Anna Bułgakowa (72.06). Za naszą reprezentantką zostały sklasyfikowane m.in. była rekordzistka świata Niemka Betty Heilder oraz wicemistrzyni Europy z 2012 i 2014 roku Słowaczka Martina Hrašnová.

Rezultat Fiodorow – 70.90 – jest lepszy od minimum IAAF (70.00) i PZLA (70.50) na sierpniowe mistrzostwa świata w Pekinie. Przypominamy, że polscy zawodnicy wskaźniki na najważniejszą imprezę sezonu letniego będą mogli uzyskiwać, w większości konkurencji, od 9 maja.

W pchnięciu kulą młodzieżowców drugie miejsce zajął Krzysztof Brzozowski. Kulomiot Płomienia Sosnowiec w drugiej serii uzyskał wynik 19.27 ustanawiając nowy rekord życiowy na stadionie (w tym roku w hali były wicemistrz świata juniorów pchnął 19.55). Lepszy wynik od Polaka uzyskał w Leirii jedynie Mesud Pezer – kulomiot z Bośni i Hercegowiny, aktualny mistrz Europy juniorów, pchnął 19.44.

Karolina Makul rzuciła dyskiem 56.04 i zajęła drugie miejsce w konkursie dla zawodniczek do lat 23. Zwyciężyła Niemka Kristin Pudenz (56.62).

W rzucie młotem U-23 czwarte miejsce zajęła Malwina Kopron. Młociarka AZSu Poznań w najlepszej próbie osiągnęła wynik 68.55. Zwyciężyła Białorusinka Alena Sobalewa (69.95).

Dopiero siódmy w rzucie oszczepem młodzieżowców, z wynikiem 70.82, był Kacper Oleszczuk. Wygrał, z nowym rekordem Słowenii juniorów (77.60), wicemistrz świata U20 z Eugene Matija Muhar.

Kolejna edycja zimowego pucharu Europy rozegrana zostanie w weekend 12-13 marca 2016, niespełna tydzień przed rozpoczęciem halowych mistrzostw świata w Portland.

Pełne wyniki: Leiria