1 / 0

Zwycięstwo i rekord Polski Bereznowskiej

W wysokiej formie utrzymuje się Patrycja Bereznowska, która w niedzielę w Deventer w Holandii zwyciężyła w biegu na 100 km uzyskując czas 8:00:56 lepszy o ponad 36 minut od oficjalnego rekordu Polski.

Na bieżni stadionu Keizerslanden zawodniczka AZS-AWF Katowice pokonała nie tylko swoje cztery rywalki, ale i dwunastu mężczyzn. Drugie miejsce w 10. edycji imprezy zajął Holender Christiaan van Meurs z wynikiem 8:23:17.

Oficjalny rekord Polski należy do Ewy Kępy, która przed 20 laty (21.10.1995) na trasie w Kaliszu uzyskała rezultat 8:37:40.

Patrycja Bereznowska 12 kwietnia br. w Turynie w biegu 24-godzinnym zdobyła indywidualnie srebrny medal mistrzostw Europy (pokonała dystans 233.395 km – nieoficjalny rekord Polski) oraz brąz mistrzostw świata i srebro mistrzostw Europy w drużynie. 18 lipca w Prambachkirchen uzyskała najlepszy w historii w Polsce wynik w biegu 6-godzinnym (68.916 km). 27 września została mistrzynią Polski w biegu 24-godzinnym poprawiając rezultat z Turynu – wynik 238.197 km plasuje dr Bereznowską na czwartym miejscu w tegorocznych tabelach światowych.

W sobotę w Blizanowie, dzień przed zawodami w Deventer, podczas „31. Supermaratonu Kalisia”  w biegu na 100 km zwyciężyła Dominika Stelmach w czasie 8:01:41. Najstarszy bieg na dystansie 100 km w Polsce nie był zgłoszony do kalendarza PZLA 2015.

Dystans 100 km jest jedynym, dłuższym od maratońskiego, na którym są notowane oficjalne rekordy świata.

Pełne wyniki:   DEVENTER