1 / 0

Cardiff: MŚ w półmaratonie

Tylko Brytyjczyk Mohammed Farah, jako jedyny nie-Kenijczyk, zdołał stanąć na podium (indywidualnie) Mistrzostw Świata w Półmaratonie rozegranych w Cardiff, tytuły mistrzowskie zdobyli Geoffrey Kamworor i Peres Jepchirchir.

Tylko Brytyjczyk Mohammed Farah, jako jedyny nie-Kenijczyk, zdołał stanąć na podium (indywidualnie) Mistrzostw Świata w Półmaratonie rozegranych w Cardiff, tytuły mistrzowskie zdobyli Geoffrey Kamworor i Peres Jepchirchir.

Przed dwoma laty w MŚ w Kopenhadze piątka Kenijek wyprzedziła wszystkie rywalki, z tamtego składu pozostała tylko Mercy Ngugi Wacera, a w sobotę już przed 10. km tylko para Etiopek dotrzymywała kroku rywalkom ze wschodniej Afryki. W końcowej fazie biegu najszybszą okazała się 22-letnia Peres Jepchirchir 1:07:31, która o trzy sekundy wyprzedziła Cynthię Limo, liderkę tabeli światowej i o 23 sekundy  Mercy Wacerę (drugą w 2014 r.). Etiopki musiały zadowolić się czwartym i piątym miejscem oraz srebrem drużyny, brąz, po raz dziewiąty z rzędu, przypadł Japonkom (Australijki przegrały o 23 sekundy). Najszybsza z Europejek, Włoszka Veronica Inglese, zajęła 16 miejsce.

W biegu mężczyzn tytuł obronił 23-letni Geoffrey Kamworor (również aktualny mistrz świata w biegu przełajowym), dość dramatycznie przewrócony jeszcze przed startem do biegu. Silny wiatr i deszcz w drugiej części biegu uniemożliwiły mu poprawienie rekordu mistrzostw, zwyciężył w czasie 59:10, o 26 sekund przed Bedanem Muchiri Kariokim, Mohamed Farah (po drodze ustanowił rekord Europy na 15 km – 42:03) stoczył zaciętą walkę o brąz z Etiopczykiem Abaynehem Ayele (obaj osiągnęli ten sam czas). Kamworor zrewanżował się Farahowi za porażkę na 10.000 m w MŚ w Pekinie, kolejne spotkanie – zapewne w Rio na 10.000 m. Drużynowo Kenia o ponad dwie minuty wyprzedziła Etiopię, brąz dla osłabionych Erytrejczyków, mistrzów sprzed dwu lat, na wysokiej czwartej pozycji uplasowali się Brytyjczycy.

Po raz drugi z rzędu na starcie mistrzostw zabrakło Polaków.