1 / 0

Düsseldorf: zwycięstwa Kszczota i Jóźwik

W środowym mityngu PSD Bank Leichtathletik w Düsseldorfie, zaliczanym do cyklu IAAF World Indoor Tour, przekonujące zwycięstwa na dystansie 800 m odnieśli polscy biegacze, Adam Kszczot i Joanna Jóźwik.

W swym szóstym starcie w Düsseldorfie Adam Kszczot kontynuował zwycięską passę, dodatkowo wynikiem 1:46.17 został liderem tabel światowych obecnego sezonu halowego. Drugie miejsce zajął Kenijczyk Nicholas Kipkoech ze stratą 0,72 sekundy.

W biegu na 800 m kobiet (prowadzonym przez 500 m przez Emilię Ankiewicz) Joanna Jóźwik również wygrała w najlepszym czasie na świecie - 2:00.91, mimo że objęła prowadzenie dopiero 100 m przed metą, to wyprzedziła drugą, Szwajcarkę Selinę Büchel (aktualną halową mistrzynię Europy) o ponad półtorej sekundy (2:02.52).
- Jako że był to mój pierwszy start po obozie, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Jestem krótko po obozie w RPA, gdzie wykonałam bardzo dużą pracę. Po biegu już wiem, że w tym sezonie halowym będzie bardzo szybkie bieganie – powiedziała podopieczna Andrzeja Wołkowyckiego.

Paulina Guba zajęła trzecie miejsce w pchnięciu kulą wynikiem 17.35 (wskaźnik PZLA na Halowe MIstrzostwa Europy w Belgradzie – 17.00), zwyciężyła Węgierka Anita Márton 18.17.

Anna Jagaciak-Michalska rezultatem 13.68 (6 m.) poprawiła najlepszy wynik w sezonie, wygrała Portugalka Patricia Mamona 14.11, Wenezuelka Yulimar Rojas (liderka tegorocznych tabel) odniosła kontuzję rezygnując z kontynuowania konkursu.

Ewa Swoboda nie osiągnęła jeszcze ubiegłorocznej formy, w eliminacjach biegu na 60 m uzyskała 7.36 (11. czas) nie awansując do finału, w finale triumfowała Ukrainka Olesja Powch wynikiem 7.16 (identycznym przed rokiem w Düsseldorfie triumfowała Ewa Swoboda) o jedną setną sekundy przed halową mistrzynią świata z Portland, Barbarą Pierre (USA).

Również Damian Czykier w eliminacjach 60 m przez płotki uzyskał 11. czas (7.83), po długiej analizie zdjęcia fotofiniszu zwycięzcą biegu został Hiszpan Orlando Ortega przed Francuzem Dimitrim Bascou, obaj uzyskali rezultat 7.51 (najlepszy na świecie w sezonie).

Inne wyniki mityngu
400 m - Pavel Maslák (CZE) 46.00
1500 m - Elijah Manangoi (KEN) 3:37.62, najlepszy wynik na świecie
60 m pł – Cindy Roleder (GER) i Alina Talaj (BLR) obie po 7.95
Skok o tyczce – Sandi Morris (USA) 4.72

Po dwóch mityngach cyklu IAAF World Indoor Tour Joanna Jóźwik dzieli pierwsze miejsce na dystansie 800 m z Amerykanką Charlene Lipsey (zwyciężczynią w Bostonie), obie po 10 pkt. Kolejne starty zawodniczki AZS-AWF Warszawa w mityngach WIT – 4 lutego w Karlsruhe, 10 lutego w Toruniu w 3. mityngu Copernicus Cup oraz 18 lutego w Birmingham.