1 / 0

Brąz Łukasza Niedziałka w pucharze Europy w chodzie

Niespełna 18-letni Łukasz Niedziałek (WLKS Iganie Nowe) sięgnął dziś po brązowy medal pucharu Europy w chodzie sportowym i jednocześnie poprawił rekord Polski U18 na dystansie 10 kilometrów.

Utalentowany polski zawodnik, mistrz Europy kadetów z 2016 roku, przegrał jedynie z dwoma zawodnikami, którzy wyśrubowali najlepsze wyniki na kontynencie – wygrał Leo Köpp (41:07), który został liderem europejskich tabel wśród zawodników do lat 20. Drugie miejsce w Podiebradach zajął Mikita Kaliada (41:19, pierwsze miejsce w tabelach chodu U18). Polak na mecie zameldował się z wynikiem 41:28 i poprawił tym czasem rekord kraju. Brązowy medal Niedziałka jest pierwszym krążkiem polskiego juniora w historii startów naszej reprezentacji w pucharze Europy w chodzie sportowym. 24. miejsce zajął Robert Goławski (45:19, rekord życiowy). Najlepszych juniorów dekorował w Podiebradach szef European Athletics Svein Arne Hansen.

Wysokie dziewiąte miejsce zajął w Podiebradach Artur Brzozowski, który 20 kilometrów pokonał w 1:22:14. Na 20. miejscu zmagania zakończył Damian Błocki (1:23:28), 23. był Jakub Jelonek (1:23:45), 32. Rafał Sikora (1:25:55). Polacy drużynowo zostali sklasyfikowani na 5. Miejscu, a od brązowego medalu dzieliło ich jedynie 7 punktów.

W chodzie pań na 20 kilometrów najlepsza z biało-czerwonych była Paulina Buziak (1:35:50), która zajęła 20. miejsce. Na 33. pozycji zmagania zakończyła Justyna Bemowska (1:40:17), a trzy miejsca dalej sklasyfikowana została Olga Niedziałek (1:41:30). Rywalizacji nie ukończyła Katarzyna Golba, a Polki zajęły w rywalizacji drużynowej dziewiąte miejsce.

Najlepszą z polskich juniorek była w Podiebradach Zuzanna Drygalska, która 10 kilometrów pokonała w 50:37. 26. miejsce zajęła Małgorzata Cetnarska (53:11), a rywalizacji nie ukończyła Agata Kowalska.