1 / 0

ME U20: Mrzygłód faworytem do złota w oszczepie

W popołudniowej sesji pierwszego dnia ME U20 najlepsze wrażenie z Polaków pozostawił Cyprian Mrzygłód, który rzucił oszczepem na odległość 77.56. Z dziesiątki naszych reprezentantów siedmioro awansowało do finałów.

Od mocnego uderzenia rozpoczął popołudniową sesję zmagań w pierwszym dniu mistrzostw w Grosseto oszczepnik Cyprian Mrzygłód, odległością 77.56 już w kwalifikacjach poprawił rekord życiowy wyprzedzając rywali o ponad cztery metry. Uznawany za faworyta Łotysz Patriks Gailums (rekord życiowy 81.91) osiągnął 70.54.

Silny przeciwny wiatr (-2.2 m/s) nie stanowił przeszkody dla Klaudii Adamek w półfinale stumetrówki, Polka wygrała serię w czasie 11.84 i wystąpi w piątkowym finale.

W kwalifikacjach trójskoku Agnieszka Bednarek w drugiej próbie uzyskała szóstą odległość 12.81 i zrezygnowała z trzeciego skoku.

Adrianna Sułek zakończyła pierwszy dzień siedmioboju dwoma rekordami życiowymi – w pchnięciu kulą 12.38 (10. wynik) oraz w biegu na 200 m, w którym rezultatem 24.30 pokonała wszystkie rywalki. Polka z dorobkiem 3555 pkt (w Krakowie podczas bicia rekordu Polski zgromadziła o cztery punkty mniej) zajmuje czwarte miejsce tuż przed Austriaczką Sarah Lagger, mistrzynią świata z Bydgoszczy.

Kwalifikacje skoku wzwyż juniorów zakończono już na wysokości 2.12, którą pokonało dwunastu skoczków. Tym ostatnim (w trzeciej próbie) był Mateusz Tofil, natomiast Maciej Grynienko (rekord życiowy 2.22) bezbłędnie pokonał trzy wysokości i z rezultatem 2.09 znalazł się poza finałem (13 miejsce).

W skoku o tyczce do finału zakwalifikowano zawodniczki, które pokonały wysokość co najmniej cztery metry. Tyle właśnie uzyskała Julia Ryczak (ex aequo 10 miejsce), Agnieszka Kaszuba odpadła już na 3.70, pozostając bez wyniku.

W rzucie dyskiem Karolinie Urban wystarczyła jedna próba, by z rezultatem 52.62 znaleźć się w finale.

W biegu na 1500 m dwie setne sekundy zadecydowały o awansie do finału Mateusza Dębskiego, z czasem 3:49.01 zajął szóste miejsce w drugiej serii. Turek Ömer Oti, siódmy w pierwszym biegu, z wynikiem 3:49.03 nie awansował.

W biegu 3000 m z przeszkodami Paulina Szostecka, w drugim starcie w karierze na tym dystansie, uzyskała czas 10:40.91, do finału zabrakło niespełna dziesięciu sekund.

Finały
10.000 m – złoto dla Rumuna Dorina Andrei Rusu 31:08.86, wystartowało tylko 11 biegaczy

Pełne wyniki:          GROSSETO
Starty Polaków:      POL