Aktualności

59. HMP: Szwarnóg i Tomala mistrzami chodu

22-02-2015

Agnieszka Szwarnóg i Dawid Tomala zostali w Toruniu halowymi mistrzami Polski w chodzie sportowym. Swój własny halowy rekord kraju juniorek poprawiła trzecia wśród kobiet Katarzyna Zdziebło.

 

W chodzie na 3000 metrów pań zawodniczki na początku rywalizacji szły w tempie lepszym od rekordu Polski. Przez większość dystansu na prowadzeniu była Justyna Świerczyńska, która później wyprzedziła Agnieszka Szwarnóg. Na mecie zawodniczka krakowskiego AZS-u-AWF-u uzyskała czas 12:34.67 i poprawiła rekord życiowy. Dla Szwarnóg to czwarty w karierze złoty medal halowych mistrzostw kraju. Wicemistrzynią Polski została Świerczyńska, która czasem 12:44.08 także poprawiła rekord życiowy. Trzecia na mecie Katarzyna Zdziebło o blisko 10 sekund poprawiła własny halowy rekord Polski juniorek uzyskując rezultat 12:55.68.

- Był to mój pierwszy od 3 lat start w hali. Dzisiejszy start to tak naprawdę tylko jeden z etapów okresu przygotowawczego do dystansu 20 km. Hala bardzo przyjazna i szybka o czym świadczą rekordy życiowe innych dziewczyn. – mówiła po zakończeniu rywalizacji Agnieszka Szwarnóg.

Mimo nieobecności kilku czołowych zawodniczek (na starcie nie stanęła m.in. Paulina Buziak) poziom chodu kobiet był bardzo dobry.

- Pierwsze dziewięć zawodniczek na mecie chodu poprawiło rekord życiowe. Chodziarki z miejsc 3, 4, 5, 7 i 8 uzyskały najlepsze w wyniki w historii halowych mistrzostw Polski. – podsumował rywalizację pań statystyk zawodów Tomasz Wieczorek.

W rywalizacji mężczyzn trójka zawodników – Dawid Tomala, Rafał Augustyn i Łukasz Nowak – systematycznie zwiększało przewagę nad rywalami. Na finałowych okrążeniach szansę na zwycięstwo stracił Nowak. Złoty medal wywalczył Tomala – jego czas to 19:25.35. Sekundę za zawodnikiem ze Śląska finiszowała Rafał Augustyn (19:26.92). Trzeci na mecie Nowak starcił do dwójki liderów 8 sekund uzyskując czas 19:34.94.

- To był bardzo ciężki start, w hali było ciężkie powietrze. Bardzo cieszy złoty medal mistrzostw Polski. Toruń jest dla mnie bardzo gościnnym miastem. – mówił po zejściu z bieżni Dawid Tomala.

W niedzielne przedpołudnie w Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu rozegrano także biegi eliminacyjne na 200 metrów. Wśród kobiet najlepsze czasy uzyskały Anna Kiełbasińska (23.41) i Martyna Dąbrowska (23.63), a wśród mężczyzn Karol Zalewski (21.18) i Kamil Kryński (21.51). Finały sprintu na 200 metrów popołudniu (Karola Zalewskiego czeka dziś jeszcze finał na 400 metrów). 

Na bieżąco wyniki z mistrzostw przekazujemy za pośrednictwem portali społecznościowych: FacebookTwitterInstagramYouTube. Informacje z Torunia oznaczane  są hashtagami #59hmp oraz #hmp2015. Dziś o 21:00 retransmisję niedzielnych zmagań pokaże TVP Sport. 

Wyniki: Toruń

Toruń, Maciej Jałoszyński (współpraca Maciej Łopatto, Maciej Pruss)

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko