Aktualności z imprezy: 16. IAAF Mistrzostwa Świata

Kto zorganizuje MŚ IAAF w roku 2023?

18-08-2017

Choć mistrzostwa świata w Londynie zakończyły się dopiero kilka dni temu, a od dłuższego czasu znamy gospodarzy kolejnych dwóch edycji imprezy to już pojawią się kandydaci do organizacji światowego czempionatu IAAF w roku 2023.

Dotychczas najpoważniejszym chętnym do goszczenia mistrzostw świata za 6 lat wydawał się Budapeszt. Stolica Węgier, mająca – mimo rezygnacji z ubiegania się o igrzyska roku 2024 – ambicje stania się miastem olimpijskim, mocno akcentuje ostatnio chęć organizacji lekkoatletycznego czempionatu. Węgrzy chcą by mistrzostwa świata IAAF były jednym z kroków na drodze do goszczenia igrzysk olimpijskich. Areną imprezy miałby zostać nowy stadion zbudowany na brzegu Dunaju, który prezentowany był już jako główny obiekt igrzysk 2024.

Tymczasem w ostatnich dniach Budapesztowi wyrósł groźny rywal. Otóż po sukcesach sportowych i wielotysięcznym tłumie na trybunach podczas tegorocznych mistrzostw świata U18 o kandydowaniu do organizacji seniorskiej imprezy poważnie myśli się Kenia. Niedawno Kameruńczyk Hamad Kalkaba Malboum, szef Afrykańskiego Konfederacji Lekkiej Atletyki, przyznał, że jego kontynent może być gospodarzem światowego czempionatu w roku 2025, a jego organizacją jest zainteresowanych jest aż sześć krajów. Teraz Kenijczycy odrzucając opinie szefa kontynentalnej federacji podkreślają, że chcą u siebie mistrzostw już w roku 2023. W planach oprócz organizacji zmagań jest budowa trzech, nowych, dużych stadionów – w Nairobi, Eldoret oraz Mombasie.

Być może o imprezę powalczy także Göteborg. Przypomnijmy, że Szwedzi chcieli ubiegać się o mistrzostwa zaplanowane na 2021 roku, ale IAAF przyznał ich organizację – bez formalnej procedury kandydackiej – Eugene. Decyzja ta była szczególnie mocno krytykowana właśnie w Szwecji.

Najbliższe edycje mistrzostw świata IAAF odbędą się w 2019 roku w Dosze oraz w 2021 w Eugene. Gospodarza 19. edycji imprezy, zaplanowanej na 2023, Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych powinna wybrać jesienią 2018 roku. 

Maciej Jałoszyński

Nowsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 16. IAAF Mistrzostwa Świata

Starsze informacje z imprezy Aktualności z imprezy: 16. IAAF Mistrzostwa Świata

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko