1 / 0

3 medale lekkoatletów w Paraolimpiadzie

Bardzo dobrze wiodło się naszym lekkoatletom w sobotę podczas XIV Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, złoty medal w rzucie oszczepem zdobyła Katarzyna Piekart (na zdjęciu obok), srebrne - Karol Kozuń w pchnięciu kulą i Alicja Fiodorow – w biegu na 200m.

Katarzyna Piekart (Start Gorzów Wlkp.) po czterech kolejkach finałowego konkursu rzutu oszczepem zajmowała czwartą lokatę, mimo dwukrotnego poprawienia rekordu życiowego (37.84 i 37.85). Prowadziła Rosjanka Natalia Gudkowa, który poprawiła rekord świata wynikiem 41.08 (poprzedni 39.23). W piątej próbie Polka zapewniła sobie zwycięstwo ustanawiając rekord świata rezultatem o 7cm lepszym od Rosjanki – 41.15.

70 minut później Katarzyna Piekart wystartowała w finale biegu na 200m zajmując siódme miejsce (27.18 – rekord życiowy). Srebrny medal po wspaniałym finiszu z czwartej pozycji zdobyła Alicja Fiodorow - Start Radom (25.49 – rekord życiowy), zwycieżyła Kubanka Yunidis Castillo poprawiając własny rekord świata o jedną setną sekundy (24.45).

W pchnięciu kulą Karol Kozuń ze Startu Zduńska Wola (grupa F55) do ostatniej kolejki znajdował się na prowadzeniu z wynikiem 11.36. Ostatecznie musiał zadowolić się srebrnym medalem, wyprzedzony przez Jalila Bagheriego z Iranu (11.63). Na siódmej pozycji uplasował się dwukrotny mistrz olimpijski Krzysztof Smorszczewski (12.16 – rekord życiowy), który wygrał grupę F56, ale po uwzględnieniu współczynników uległ sześciu zawodnikom z grupy F55. W finale startowało 19 zawodników z grup F54/55/56.