Menu
1 / 0
Aktualności /

Już 22.04 mistrzostwa Polski w maratonie panów

Już 22.04 mistrzostwa Polski w maratonie panów

22 kwietnia 2018 – na ten dzień czeka wielu biegaczy w Polsce. Nieco ponad miesiąc dzieli nas od szóstej edycji Orlen Warsaw Marathon (IAAF Road Race Silver), podczas którego tradycyjnie rozegrane zostaną także, pod egidą PZLA, mistrzostw Polski w maratonie mężczyzn.

Tysiące biegaczy, a wśród nich elita polskiego maratonu – tak już tradycyjnie od kilku lat wygląda jeden z kwietniowych weekendów na ulicach Warszawy. Nie inaczej będzie w tym sezonie. Na linii startu, zlokalizowanej u stóp Stadionu Narodowego, stawią się rzesze miłośników zdrowego stylu życia. Obok nich gotowi do rywalizacji o prymat w kraju pojawią się również najlepsi polscy długodystansowcy. W tym roku dodatkową stawką dla polskiej elity będzie walka o miejsce w drużynie na mistrzostwa Europy w Berlinie. Już dziś wiemy, że z morderczym dystansem maratonu zmierzą się na ulicach stolicy Polski m.in. wicemistrz Europy z 2014 roku Yared Shegumo, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński czy obrońca tytułu mistrzowskiego, oraz zwycięzca Orlen Warsaw Marathonu z 2016 roku, Artur Kozłowski. Obok nich o podium i miejsce w klasyfikacji mistrzostw kraju może powalczyć każdy zawodni zrzeszony w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. 

- Zgodnie z regulaminami wszyscy zawodnicy będący członkami klubów zrzeszonych w PZLA mogą walczyć o jak najlepsze wyniki w ramach mistrzostw Polski. Dzięki wykupieniu licencji zawodniczej i staniu się członkiem klubu lekkoatletycznego będą mieli możliwość bezpłatnego udziału w imprezie. – zaznacza wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

Trasa biegu tradycyjnie zostanie poprowadzona przez południowe dzielnice miasta. Po wyruszeniu z Pragi maratończycy pokonają Most Świętokrzyski, a następnie Wisłostradą dotrą na Stare Miasto. Później ruszą przez Trakt Królewski i ulicę Puławską w kierunku Ursynowa. Na metę wrócą przez Stegny oraz Powiśle. Jak zapowiadają organizatorzy trasa królewskiego dystansu będzie bardzo szybka i sprzyjająca biciu rekordów życiowych. 

W tym roku mistrzostwa Polski mężczyzn w maratonie odbędą się już po raz 88. Pierwszym mistrzem kraju został, w 1924 roku, Stefan Szelestowski. Zawodnik Polonii Warszawa pokonał wtedy trasę z wówczas podwarszawskiego Rembertowa do Zegrza i z powrotem w 3:13:10.5 ustanawiając pierwszy oficjalny rekord Polski.

Zgłoszenia do tegorocznych mistrzostw otwarte są w systemie zgłoszeń PZLA do 13 kwietnia 2018 roku.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej