Menu
1 / 0
Aktualności /

W niedzielę w centrum Białegostoku wielkie święto lekkiej atletyki

W niedzielę w centrum Białegostoku wielkie święto lekkiej atletyki

Czołowi polscy lekkoatleci z sukcesami rozpoczęli sezon sportowych zmagań. W Białymstoku będą rywalizować z utytułowanymi sportowcami ze świata. Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki to pierwsza taka impreza w Białymstoku.

Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki to wydarzenie łączące sportowe emocje z dobrą zabawą dla całych rodzin. Już w niedzielę, 20 maja, centrum miasta zamieni się w sportową arenę, a znakomici polscy i zagraniczni sportowcy będą na wyciągnięcie dłoni. Zawodnicy z pewnością zadbają o wysoki poziom sportowych emocji. Piotr Lisek – halowy mistrz Europy, medalista mistrzostw w skoku o tyczce podczas ostatniego mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju skoczył na wysokość 5.81 m. To jedyny Polak należący do elitarnego grona tyczkarzy, którzy pokonali magiczną w swojej konkurencji barierę 6 m. Jego rywalami będą halowy mistrz świata Grek Konstandinos Filipidis, Łotysz Mareks Ārents oraz obiecujący młodzi polscy tyczkarze.

Bardzo ciekawie zapowiada się  rywalizacja kobiet w pchnięciu kulą. Mityng Gwiazd to okazja do konfrontacji finalistki olimpijskiej Pauliny Guby oraz wicemistrzyni Europy U23 z Bydgoszczy białostoczanki Klaudii Kardasz. Obie zawodniczki ostatnio uzyskały ten sam wynik – 18.25 m. Pierwsza podczas Diamentowej Ligi w Szanghaju, druga na kieleckim Memoriale Zdzisława Furmanka. W tym konkursie wystąpi także m.in. białoruska mistrzyni świata U18 Alona Dubicka.

Wśród kulomiotów gwiazdą będzie wicemistrz Europy  Michał Haratyk, który na ostatnich zawodach w Kielcach uzyskał wynik 21.06 m. Jego rywalem będzie brązowy medalista Mistrzostw Świata w Londynie z ubiegłego roku Chorwat Stipe Żunic oraz piąty zawodnik Igrzysk w Rio i rekordzista Ameryki Południowej Darlan Romani. W Białymstoku zabraknie zapowiadanego wcześniej Czecha Tomáša Stanka, który nabawił się kontuzji. Ciekawostką za to jest udział w tym konkursie  dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego w rzucie dyskiem. Piotr Małachowski w Białymstoku będzie pchał kulą!

W konkursie skoku wzwyż zobaczymy dwóch medalistów halowych mistrzostw Europy z Belgradu. Obok Sylwestra Bednarka - trenującego na co dzień na białostockim Zwierzyńcu, złotego w stolicy Serbii - na sportowej scenie pojawi się także brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw Białorusin Pawieł Sieliwierstau. Kolejnym świetnym sportowcem, który przyjedzie do Białegostoku będzie Ukrainiec Andrij Procenko, który cztery lata temu w Sopocie zdobył brązowy medal halowych mistrzostw globu. Start na Rynku Kościuszki planują także utalentowani młodzi zawodnicy – mistrz Europy do lat 20 z ubiegłego sezonu Maksim Niedasiekau oraz Polak Norbert Kobielski.

Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki odbędzie się po raz pierwszy. To impreza lekkoatletyczna, która w widowiskowej i dostępnej dla wszystkich formule zaprezentuje „królową sportu” na bardzo wysokim poziomie. To okazja do obejrzenia gwiazd międzynarodowej lekkoatletyki na żywo, kibicowania im, a także zdobycia ich autografów. To także impreza dla całych rodzin. Przed główną częścią mityngu w lekkoatletycznym miasteczku, które wyrośnie na Rynku Kościuszki czekać będą atrakcje dla najmłodszych. Zabawy sportowe poprowadzi m.in. dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski oraz dwukrotny wicemistrza olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski.

Budowa areny dla zawodników i trybun dla publiczności rozpocznie się już w środę, 16 maja. Wybór Białegostoku na organizację takiej imprezy nie był przypadkowy. To ważne miasto na sportowej mapie Polski. To właśnie tu trenują lekkoatleci światowego formatu, jak Kamila Lićwinko, Wojciech Nowicki. W Białymstoku odbyły się 93. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Zawody, które okazały się dużym sukcesem nie tylko sportowym, ale również promocyjnym, odbyły się w lipcu 2017 roku na stadionie w Zwierzyńcu. I właśnie ta impreza stała się inspiracją do organizacji tegorocznego Mityngu Gwiazd.

Impreza będzie transmitowana w TVP Sport. Przy jej organizacji Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji współpracuje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.

Program Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki

20.05.2018 Rynek Kościuszki

  • 11:00-12:00 zabawa z lekkoatletyką, zajęcia dla dzieci i rodziców
  • 12:00-13:00 rozgrzewka gwiazd przed zmaganiami
  • 13:00-15:30 Mityng

 

Szczegóły wydarzenia znajdują się także na stronie http://www.miejskoaktywni.pl/s,mityng-gwiazd-na-rynku-kosciuszki,74.html#/home oraz na Facebooku Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki https://www.facebook.com/mityng.gwiazd/. W załączeniu przesyłam wizualizacje przestrzeni Rynku Kościuszki podczas niedzielnych zawodów.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej