Menu
1 / 0
Aktualności /

Rutkowska i Grycko w sobotę w Pucharze Europy na 10.000 m w Londynie

Rutkowska i Grycko w sobotę w Pucharze Europy na 10.000 m w Londynie

W sobotę podczas Pucharu Europy w biegu na 10.000 m w Londynie Katarzyna Rutkowska i Tomasz Grycko, mistrzowie Polski sprzed trzech tygodni, będą atakować wskaźniki PZLA na Mistrzostwa Europy w Berlinie.

Do udziału w 22. Pucharze Europy w Biegu na Dystansie 10.000 m zgłoszono 50 mężczyzn i 49 kobiet z 25 państw. Łącznie tego wieczoru zostanie rozegranych aż 9 biegów z udziałem ponad 300 uczestników. Zapowiada się ciekawa impreza pod nazwą „Noc rekordów życiowych na 10.000 m” mająca się przyczynić do wzrostu popularności biegania na tym klasycznym dystansie na bieżni.   

Tomasz Grycko 28 kwietnia w Łomży został mistrzem Polski z czasem 28:56.81, poprawił rekord życiowy o 23 sekundy, ale do wskaźnika PZLA na ME w Berlinie zabrakło 6.81 s (do minimum EA – 1.81). Zawodnik klubu UKS Bliza Władysławowo zadebiutuje na tak poważnej imprezie na bieżni – jako junior startował w ME w biegach górskich, a później – w ME w biegach przełajowych.
Ubiegoroczny rekord życiowy Katarzyny Rutkowskiej wynosi 33:07.28, jest lepszy od minimum EA (33:20), ale wskaźnik PZLA jest o pół minuty krótszy (32:50). Przed rokiem podopieczna Tomasza Dąbrowskiego zajęła w pucharze 14 miejsce. Zawodniczka Podlasia ma szansę na awans do reprezentacji na ME również na 5000 m (rekord życiowy 15:50.46 ’17, wskaźnik PZLA – 15:40).  

Kandydaci do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej mężczyzn (decyduje suma czasów trzech najszybszych w zespole) to przed wszystkim Hiszpanie, z Antonio Abadią (zwycięzcą z 2017 r.), Juanem Perezem i debiutującym w tak długim biegu Adelem Mechaalem (halowy mistrz Europy na 3000 m) i Brytyjczycy, z Chrisem Thompsonem i Andy’m Vernonem. Indywidualnie dobrze powinni spisać się: Francuzi Morhad Amdouni i Florian Carvalho, Włoch Yeman Crippa oraz Niemiec Richard Ringer.  

Wśród kobiet wyrównany zespół Brytyjek poprowadzi Emelia Gorecka, najlepsze z Hiszpanek to Nuria Lugueros i Ana Lozano. Niemka Sabrina Mockenhaupt zapewne chciałaby sięgnąć po trzeci tytuł, ale faworytką będzie jednak Lonah Chemtai (Kenijka w barwach Izraela). Z innych startujących warto wspomnieć o Węgierce Krisztinie Papp, Holenderce Jip Vastenburg i Francuzce Sophie Duarte. Przed rokiem w Mińsku niespodziewanie triumfowały gospodynie (obecnie Białoruś nie przysłała nikogo).  

Każdy z biegów pucharowych poprowadzą pacemakerzy mający pomóc uzyskać minima na ME w Berlinie.

Początek biegów pucharowych o 19:00, nasi zawodnicy wystąpią w silniejszych seriach (o 20:30 i 21:15).
Bezpośrednia transmisja na stronie internetowej BBC Sport.

Fot. organizator PE
jr

Powrót do listy

Więcej