Menu
1 / 0
Aktualności /

Maraton w Poznaniu z certyfikatem IAAF

Maraton w Poznaniu z certyfikatem IAAF

PKO Poznań Maraton otrzymał prestiżowy certyfikat – IAAF Road Race Bronze Label.

Bardzo udana niemal pod każdym względem ubiegłoroczna edycja PKO Poznań Maraton, obserwowana przez delegata IAAF, przyniosła organizatorom zasłużony sukces.
Poznaniacy dołączyli do czterech polskich imprez wcześniej wpisanych na listę IAAF:
Silver Label – Orlen Warsaw Marathon
Bronze Label – DOZ Marathon Łódź, PZU Półmaraton Warszawski i Onico Gdynia Half Marathon.
Łącznie lista IAAF, w trzech kategoriach, liczy 103 biegi uliczne. 

Wśród wymogów IAAF znalazły się wymogi zarówno natury organizacyjnej, jak i sportowej. I tak np. w gronie zawodników tzw. elity musieli pojawić się reprezentanci przynajmniej z czterech krajów, legitymujących się wysokimi wynikami sportowymi. W przypadku mężczyzn minimalny czas wynosił 2:16:00, a w przypadku kobiet 2:38:00. Zarówno „czołówka” kobiet jak i mężczyzn musiała być prowadzona samochodem odmierzającym czas biegu (dotychczas w naszym Maratonie było tak tylko w przypadku mężczyzn). Podczas biegu zawodnikom elity nie mogli towarzyszyć na trasie jadący na rowerach menadżerowie czy trenerzy. Ponadto należało zorganizować im specjalną odprawę, pokazać na żywo trasę tzn. objechać ją razem z nimi, jak również zagwarantować przed samym biegiem miejsce do spokojnej rozgrzewki. To tylko kilka wymagań, z którymi musieliśmy się zmierzyć, by uzyskać Bronze Label – mówi Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR.

Większość wymogów określonych przez IAAF spełniliśmy zanim wystąpiliśmy o aplikację certyfikatu np. trasa musiała posiadać atest, a każdy jej kilometr powinien być oznaczony. Co 5 kilometrów powinny znajdować się punkty medyczne oraz kontrolne z pomiarem czasu. Aplikując na najniższe odznaczenie, powinniśmy zapewnić z Maratonu transmisję na żywo (w tym przypadku wystarczyła relacja on-line) oraz powinniśmy przeprowadzić badania antydopingowe – pobrać losowo 4 próbki (dwie od kobiet, dwie od mężczyzn, w tym EPO). Te i wiele innych kryteriów spełnialiśmy już od kilku lat, a niektóre nawet od pierwszej edycji Maratonu – dodaje dyrektor POSiR.

Warto dodać, że w ub. roku poznański maraton ukończyło 6355 uczestników – Poznań po sześciu latach przerwy odzyskał miano największego w Polsce. Już niedługo kolejny polski organizator ma duże szanse na otrzymanie certyfikatu IAAF, rozegrany przed miesiącem 17. PZU Cracovia Maraton również był obserwowany przez delegata IAAF. Drugi pod względem liczebności maraton w Polsce w ub.r. (obecnie ukończyło 5622 startujących) zyskał pochlebne opinie m.in. od wielu zagranicznych biegaczy.

Wykaz biegów z certyfikatami IAAF za rok 2017:   IAAF LABEL ROAD RACES

fot. organizator

Powrót do listy

Więcej