1 / 0

17. IAAF MŚ U20: Martyna Kotwiła z brązem na 200 metrów!

Sprinterka RLTL-ZTE Radom Martyna Kotwiła wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata U20 w biegu na 200 metrów. Polka czasem 23.21 wyrównała rekord życiowy.

Nasza zawodniczka w Tampere zaimponowała już w półfinale, w którym wypełniła minimum na seniorskie mistrzostwa Europy. Jeszcze lepiej było w sobotnim finale. Kotwiła pobiegła bardzo dobrze i na metę wpadła jako trzecia wyrównując czasem 23.21 rekord życiowy. Przed Polką finiszowały jedynie Jamajka Briana Williams (mistrzyni z Tampere w biegu na 100 metrów czasem 22.50 poprawiła rekord czempionatu) oraz Amerykanka Lauren Rain Williams (23.09). Kotwiła zdobyła drugi w historii Polski medal w biegu kobiet na 200 metrów podczas mistrzostw świata juniorów – poprzednio sztuki tej dokonała, w 2006 roku w Pekinie, Ewelina Ptak.

Do krążka z biegu indywidualnego Kotwiła mogą dodać jeszcze medal w sztafecie. Niestety wspólnie z Pią Skrzyszowską, Magdaleną Stefanowicz i Alicją Potasznik zajęła w biegu rozstawnym 4x100 metrów piąte miejsce z czasem 44.61.

W chodzie na 10 000 metrów 14. miejsce zajął, z czasem 42:26.66, Łukasz Niedziałek. Oczko wyżej uplasowała się w finale rzutu młotem Patrycja Maciejewska, która w najlepszej próbie uzyskała 55.81.

Piąte miejsce w półfinale biegu na 100 metrów przez płotki nie pozwoliło Klaudii Wojtunik awansować do finału. Zawodniczka Resovii ustanowiła jednak rekord życiowy czasem 13.54.

Do finału rzutu dyskiem nie awansował Jakub Lewoszewski, który rzucił 56.42.

Obie polskie sztafety 4x400 metrów nie wystartują natomiast w finałach. Nasze zespoły zajęły czwarte miejsca w swoich biegach eliminacyjnych (panowie uzyskali czas 3:10.68, panie 3:38.23) i odpadły z dalszej rywalizacji.

Pełne wyniki: Tampere

Maciej Jałoszyński / foto: Marcin Góra