1 / 0

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Słupsku - I dzień, sesja popołudniowa

Przy wielogodzinnej mżawce odbywały się konkurencje popołudniowe pierwszego dnia MMP. Porywisty wiatr sprzyjał sprinterom, którzy w eliminacjach bili rekordy życiowe.

Bieg na 200m rozgrywany w ramach 7-boju wygrała Elżbieta Druzd w czasie 25.24 (+0.7) umacniając się na prowadzeniu. Po pierwszym dniu zgromadziła 3057 pkt wyprzedzając Monikę Sośniak – 2892 i Sabinę Murawską – 2784.

Pierwszy dzień zmagań dziesięcioboistów zakończył się zwycięstwem Dawida Pyry w biegu na 400m – 49.00. Po 5 konkurencjach ma on na swym koncie 3931 pkt, czyli o 92 więcej od Krzysztofa Plaskoty i o 316 - od Karola Boduły.

W biegu na dystansie 110m przez płotki triumfował Dominik Bochenek (Zawisza Bydgoszcz), który po raz pierwszy w karierze złamał 14 sekund – 13.97 (+1.1). Maciej Giza (AZS-AWF Kraków) zdobył srebrny medal czasem – 14.44, a Michałowi Kasperowiczowi (MKL 12 Jelenia Góra) do brązu wystarczył rezultat 15.11.

Młodzieżowy mistrz Europy na 800m z Debreczyna, Marcin Lewandowski (Ósemka Police) zdobył swój pierwszy tytuł młodzieżowego mistrza Polski wygrywając w czasie 3:50.68 szybszą z dwóch serii na 1500m. W niedzielę wystąpi na swym koronnym dystansie. Srebro wywalczył Łukasz Parszczyński (Polonia Warszawa) – 3:51.01, a brąz – Kamil Murzyn (Cracovia) – 3:51.95.

W biegu pań na 1500m zwyciężyła z kilkunastometrową przewagą Dominika Główczewska (SKLA Sopot) 4:18.68 przed Renatą Pliś (Maraton Świnoujście) 4:21.07 i Agnieszką Miernik (WLKS Wrocław) 4:21.47.

Eliminacje biegu na 100m odbywające się przy porywistym wietrze wyłoniły 4 faworytki do medali. Kolejne biegi wygrały: Ewelina Klocek (Śląsk Wrocław) – 11.61 (+1.9), Iwona Brzezińska (Warszawianka) – 11.75 (+1.4) i Marta Jeschke (SKLA Sopot) 11.81 (+2.4). Dwukrotna młodzieżowa mistrzyni Polski, Joanna Gabryelewicz po raz pierwszy w sezonie zeszła poniżej 12 sekund, uzyskując 11.80 (+1.9).
W finale, rozgrywanym z maksymalnym dozwolonym wiatrem (+2.0), Iwona Brzezińska (11.66) rozdzieliła członkinie reprezentacyjnej sztafety 4x100m, Ewelinę Klocek (11.63) i Martę Jeschke (11.74).

W biegach eliminacyjnych mężczyzn, mimo lekko padającego deszczu, ustanowiono 7 rekordów życiowych, korzystając z bardzo sprzyjającego wiatru. Zwycięzcami kolejnych serii zostali: Michał Brzuchala (Start Lublin) 10.54 (+1.0), Jacek Roszko (Podlasie Białystok) 10.39 (+1.7), Mateusz Pluta (AZS-AWF Kraków) 10.47 (+1.6) i Fabian Ziółkowski (MKL Szczecin) 10.62 (+1.5). Drugi czas eliminacji, 10.45, uzyskał Krzysztof Jabłoński (AZS-AWF Kraków). Jacek Roszko osiągnął trzeci rezultat w tegorocznym sezonie w Polsce (10.30 Dariusz Kuć, 10.37 Marcin Jędrusiński).
W finale triumfował Mateusz Pluta (10.52/+0.4), który zrewanżował się Jackowi Roszko (10.54) za ubiegłoroczną porażkę w finale MPJ na tej samej bieżni. Brąz przypadł Fabianowi Ziółkowskiemu (10.62) szybszemu od Krzysztofa Jabłońskiego zaledwie o jedną tysięczną sekundy.

Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok) obroniła tytuł w skoku wzwyż pokonując wysokość 1.78. Karolina Błażej (AZS-AWF Kraków) skoczyła o 2 cm mniej. Trzecie miejsce zajęła Justyna Kasprzycka (AZS-AWF Wrocław) 1.73.

W biegu na 400m brązowy medalista mistrzostw świata w Osace w sztafecie 4x400m, Kacper Kozłowski (AZS-UWM Olsztyn) uzyskał identyczny czas jak przed rokiem – 47.06, który w Słupsku zapewnił mu tytuł mistrzowski (a w 2006 r. tylko czwarte miejsce). Piotr Dąbrowski (WLKS Wrocław) wyrównał rekord życiowy wynikiem 47.27. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Klimczyk (Olimpia Poznań) 47.46.

Najlepszy polski skoczek w dal, Marcin Starzak (AZS-AWF Kraków) nie miał problemów z odniesieniem zwycięstwa osiągając 7.77 z wiatrem 2.2 m/s (oddał tylko 3 skoki). Młodzieżowy mistrz Europy w trójskoku, Adrian Świderski (Śląsk Wrocław) zdobył srebrny medal wynikiem 7.56 (+1.3) pokonując zaledwie o 1 cm Krzysztofa Lewandowskiego (MKL Szczecin). Młodzieżowy mistrz Europy w skoku w dal, Michał Rosiak (Vectra Włocławek) musiał zadowolić się czwartym miejscem uzyskując 7.34.

Konkurs rzutu oszczepem pań przyniósł pierwszy medal gospodarzom z SKLA Słupsk. Krystyna Mikołajczyk ustanowiła rekord życiowy wynikiem 47.99 stając na najniższym stopniu podium. Tytuł mistrzowski obroniła Joanna Bałdyga (AZS-AWF Warszawa) uzyskując 50.61. Swój pierwszy medal w sobotę, srebrny, zdobyła wieloboistka Kamila Chudzik (AZS-AWFiS), która po raz drugi w karierze przekroczyła 50m (50.40).

Marcin Chabowski (Wejher Wejherowo) bez trudu wygrał bieg na 3000m z przeszkodami w czasie 8:52.81 wyprzedzając trzech ubiegłorocznych medalistów, którzy w identycznej kolejności jak w 2006 r. przekraczali linię mety: Radosław Kłeczek ((LLKS Osowa Sień) 8:54.38, Hubert Pokrop (AZS-AWF Wrocław) 8:56.41 i Mateuszak Demczyszak (Śląsk Wrocław) 9:01.92

Ten sam dystans w kategorii pań po raz trzeci z rzędu zakończył się dubletem zawodniczek Vectry Włocławek: Katarzyny Kowalskiej – 10:20.27 i Iwony Lewandowskiej – 10:27.42. Rekord życiowy Marty Barcewicz (AZS-UWM Olsztyn), 10:38.00, zapewnił jej brązowy medal.

Skok w dal kobiet przyniósł niespodziankę w postaci zwycięstwa Eweliny Modrzejewskiej (Orkan Wielkopolska Poznań), która bijąc rekord życiowy w ostatnim skoku na odległość 6.26 (+1.8) wyprzedziła o 4 cm faworytkę Joannę Skibińską (MKS Aleksandrów Łódzki). Drugi medal w sobotę zdobyła Kamila Chudzik – 6.15.

Tytuł sprzed roku obronił młodzieżowy mistrz Europy w pchnięciu kula, Jakub Giża (Stal Mielec), który jako jedyny przekroczył 18m, uzyskując 18.64. Drugi był Marcin Górzyński (SKLA Sopot) 17.91 (RŻ), przed Piotrem Golbą (AZS AWF Warszawa) 17.62. Jako  kolejny uplasował się czwarty z panów „G” – Adam Gawkowski (AZS AWF Warszawa) 17.44 (RŻ). Podział medali przed rokiem był identyczny.

W rzucie oszczepem mężczyzn padło 5 rekordów życiowych. Najlepszy przed rokiem, Tomasz Rogiński (SKLA Sopot) i tym razem sięgnął po złoto uzyskując 73.91 (RŻ). Pokonał Dariusza Borowczaka (AZS-PWSZ Gorzów) 72.08 (RŻ) i zawodnika gospodarzy Pawła Rozińskiego – 70.68.

W pchnięciu kulą Agnieszka Bronisz (Płomień Sosonowiec) wynikiem 16.43 pokonała faworytkę konkurencji, Magdalenę Sobieszek (AZS-AWF Warszawa) – 15.81. Mistrzyni sprzd dwóch lat, Izabela Koralewska (Lubusz Słubice) zdobyła brązowy medal (15.34).

Bożena Łukasik (RLTL ZTE Radom) najszybciej przebiegła dystans jednego okrążenia uzyskując 54.82. Ewelina Fick (AKS Chorzów) była druga z wynikiem 55.67, a Agnieszka Sowińska (Sporting Międzyzdroje) – trzecia z czasem 55.77.