Menu
1 / 3
Aktualności /

Gwiazdy światowej lekkoatletyki na Memoriale Skolimowskiej

Gwiazdy światowej lekkoatletyki na Memoriale Skolimowskiej
Gwiazdy światowej lekkoatletyki na Memoriale Skolimowskiej Gwiazdy światowej lekkoatletyki na Memoriale Skolimowskiej Gwiazdy światowej lekkoatletyki na Memoriale Skolimowskiej

Największe gwiazdy światowej lekkoatletyki, w tym polscy medaliści mistrzostw Europy w Berlinie, wystartują 22 sierpnia na 9. Memoriale Kamili Skolimowskiej. Wstęp bezpłatny, początek o 16:00.

Srebrny medalista mistrzostw Europy na 1500 m Marcin Lewandowski pobiegnie na Stadionie Śląskim na 800 m, podejmując rywalizację z mistrzem Adamem Kszczotem oraz brązowym medalistą Pierrem-Ambroise Bossem. Emocji nie zabraknie również w biegu sprinterskim, gdzie zobaczymy legendę jamajskich biegów Asafę Powella oraz najszybszego w tym roku Ronniego Bakera.

Pierwszą trójkę europejskiego czempionatu zobaczymy również w konkursie rzutu młotem mężczyzn. Czy Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek i Węgier Bence Halasz zmienią kolejność na podium w Chorzowie? Okazję na rewanż za nieudany występ w Berlinie będzie miał nasz znakomity dyskobol Piotr Małachowski, który postara się udowodnić mistrzowi Europy Andriusowi Gudžiusowi i Robertowi Hartingowi, że to był tylko wypadek przy pracy. W biegu na 1500 m pań zobaczymy naszą srebrną Sofię Ennaoui. Na 100 m ppł pobiegnie mistrzyni Europy, Białorusinka Elvira Herman, a w szranki z nią stanie Karolina Kołeczek, która w Berlinie zajęła szóstą lokatę. Emocjonująco zapowiada się również rywalizacja w skoku o tyczce, gdzie zmierzy się trzech uczestników finału ze Stadionu Olimpijskiego – absolutny rekordzista świata Renaud Lavillenie oraz Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski.

Wypowiedzi uczestników konferencji prasowej na Stadionie Śląskim inaugurujące Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego

- Reprezentacja polskich lekkoatletów jest silna jak nigdy, a jutro podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej będzie doskonała okazja, aby podziękować naszym medalistom mistrzostw Europy z Berlina. Najlepszą formą podziękowania będzie przybycie tutaj, na Stadion Śląski i kibicowanie naszemu nowemu „wunderteamowi”. Zapraszam wszystkich mieszkańców województwa śląskiego i kibiców z całej Polski. Wstęp na zawody jest darmowy.

Robert Skolimowski – prezes Fundacji Kamili Skolimowskiej

- Mija dziewiąta rocznica śmierci Kamili i mamy dziewiąty Memoriał. Atmosfera podczas naszych zawodów jest jak spotkanie rodziny. Rodziny sportowców, którzy znali Kamilę, ale także nowych mistrzów lekkiej atletyki. Jest to także impreza dla niepełnosprawnych, którzy mają wielkie serce do walki i są wspaniałymi sportowcami.

Daniel Iwan – rzecznik prasowy firmy Tauron

- Myślę, że marzeniem wielu mieszkańców Śląska była tej klasy impreza z udziałem sportowców ze światowej czołówki. Jutro na zmodernizowanym Stadionie Śląskim rywalizować będą topowi  lekkoatleci, bo ten stadion na to po prostu zasługuje.

Justyna Święty-Ersetic

- W tym sezonie spełniłam swoje sportowe marzenia, a jutro chciałabym się po prostu zaprezentować z jak najlepszej strony. Czy da to zwycięstwo? Nie wiem, ale jak zwykle będę starała się dać z siebie wszystko i pozostawię na bieżni serducho. Mam nadzieję, że też wynik będzie zadowalający. Moje osiągnięcia  z Berlina to ukoronowanie ciężkiej pracy, którą musiałam wykonać przez te wszystkie lata. Udało mi się wskoczyć na najwyższy stopień podium i mam nadzieję, że tak zostanie na dłużej.

Caster Semenya

- To moja druga wizyta w Polsce. W 2008 roku byłam w Bydgoszczy na mistrzostwach świata juniorów. Wspaniale jest być tutaj. Trenowałam tu wczoraj, obiekt jest świetny, nawierzchnia jest bardzo szybka. Chciałabym ustanowić swój nowy rekord na 400 m. Moim głównym celem jest wywołanie uśmiechu na twarzach kibiców i liczę, że jutro mi się to uda.

Aleksander Matusiński, trener złotej sztafety

- Swoimi osiągnięciami na mistrzostwach Europy Justyna skoczyła w kosmos i dla mnie ona cały czas tam jest. Nie wiem czy ma limity, bo takiego wyniku, jaki uzyskała w Berlinie, absolutnie się nie spodziewałem. Zakładałem czas 50.80, ona uzyskała 50.41 i to jest inna epoka – ciężko to w ogóle do czegokolwiek porównać. Mam nadzieję, że tutaj się zbliży do tego wyniku. Wiadomo, że jest zmęczona po imprezie docelowej, ale na pewno da z siebie wszystko. Natomiast Stadion Śląski jest nie gorszy niż ten w Berlinie. Bieżnia jest na pewno lepsza, nawierzchnia jest bardzo szybka. Chciałem zaznaczyć, że Justyna jest na tym stadionie niepokonana i mam nadzieję, że jutro tak zostanie.

Tomas Walsh

- Nie mogę się już doczekać jutrzejszej rywalizacji. To mój drugi występ na Stadionie Śląskim. Zawsze czekam na konkursy, w których mogę zmierzyć się z moim dobrym kolegą Konradem Bukowieckim, a także z Michałem Haratykiem. Oczekuję, że będzie tu świetna atmosfera, będzie dużo zabawy. Czy jutro uzyskam 22 metry? Nie wiem, to rekord Memoriału, ale obecnie jest taka sytuacja na świecie, że trzeba pchać powyżej 22 metrów, żeby wygrać jakikolwiek konkurs.

Konrad Bukowiecki

- Jakby mi ktoś powiedział przed mistrzostwami Europy, że zdobędziemy dwa medale, to bralibyśmy je w ciemno. Teraz jesteśmy już po głównej imprezie, nasza forma nie będzie już pewnie zwyżkowała. Ale na pewno postaramy się z Michałem  pchać jutro naprawdę daleko. Obaj z Michałem mamy 22 metry na koncie, więc na pewno jesteśmy w stanie powalczyć o zwycięstwo w Memoriale.

Ronnie Baker

- To mój drugi start w Polsce. Stadion Śląski jest fantastyczny, jeden z najpiękniejszych stadionów na jakim byłem. Nawierzchnia jest świetna i myślę, że będę w stanie pokazać jutro to, co najlepsze.  Celem jest uzyskanie najlepszego rezultatu w sezonie.

Asafa Powell

- Byłem już w Polsce wielokrotnie i bardzo lubię tu startować. Atmosfera jest zawsze świetna, ale słońce widzę u Was po raz pierwszy. Jest to jeden z moich pierwszych poważnych startów w tym sezonie i pokaże mi zapewne, w jakim jestem teraz miejscu.

Marcin Lewandowski

- Osiągam coraz lepsze wyniki na1500m, ale sercem ciągle jestem na dystansie 800m. Mój wybór w Berlinie był spowodowany wyłącznie chęcią nabycie doświadczenia przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Wiadomo, że 1500m to moja przyszłość, jednak o 800m nie chcę zapominać. Biegam już dwanaście lat i ciągle robię zamieszanie wśród zawodników, którzy łapią się za głowę, że ja nadal startuję na 800m.

 

Imprezie głównej towarzyszyć będzie także Lekkoatletyczny Piknik Integracyjny. Przy bramie nr 4 Stadionu Śląskiego w godz. 15: 00 – 18:00 na całe rodziny czekać będzie mnóstwo atrakcji zlokalizowanych w kilku strefach. Piknik będzie miał charakter integracyjny, przybliżający rywalizację sportową osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie też animacji dla najmłodszych oraz fachowych porad dietetyków w strefie zdrowia. Uczestnictwo we wszystkich aktywnościach jest bezpłatne.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej