Menu
1 / 0
Aktualności /

Buenos Aires 2018: rozpoczęcie zmagań w Igrzyskach Olimpijskich U18

Buenos Aires 2018: rozpoczęcie zmagań w Igrzyskach Olimpijskich U18

W Buenos Aires w czwartkowy wieczór czasu środkowoeuropejskiego rozpoczęły się zmagania lekkoatletów podczas 3. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. W pierwszej odsłonie zawodów zaprezentowała się czwórka Polaków.

Zawody rozgrywane są w nietypowy sposób. Tradycyjne eliminacje i finał zamienione zostały na dwie rundy zmagań. W konkurencjach rzutowych i skokach długich o triumfie przesądzi suma dwu najlepszych rezultatów – z pierwszego i drugiego etapu rywalizacji (w każdym z nich zawodnicy będą mieli do dyspozycji cztery próby). W skokach wysokich także odbędą się dwa konkursy, a o wynikach zdecyduje suma najlepszych rezultatów. Na bieżni także odbędą się po dwa etapy – mistrzem olimpijskim zostanie zawodnik, który osiągnie sumarycznie najkrótszy czas.

Pierwszego dnia zawodom – rozgrywanym w wybitnie nielekkoatletycznym terminie, choć nieco zbliżonym do przyszłorocznych mistrzostw świata w Dosze – przeszkodził deszcz. W Buenos Aires jednak w ostatnich dniach pogoda dopisywała, co przełożyło się na przygotowanie biało-czerwonych, którzy w Ameryce Południowej przebywają już od ponad tygodnia.

- W ciągu dnia jest dość ciepło, wieczorami przychodzi ochłodzenie. Przed startem zawodnicy oczywiście trenowali na miejscu, ale znaleźliśmy też czas żeby trochę pozwiedzać stolicę Argentyny – przyznaje przebywający z ekipą Michał Tittinger.

Póki co najlepiej z naszych zawodników zaprezentował się Gracjan Kozak (Bolesłavia Bolesławiec). Brązowy medalista lipcowych mistrzostw Europy kadetów rzucił dyskiem 55.40, co było czwartym rezultatem wśród startujących. Na niebieskiej bieżni niewielkiego stadionu, otoczonego – przynajmniej podczas czwartkowych zmagań – pustymi trybunami, Monika Romaszko (Agros Zamość) przebiegła 100 metrów przez płotki w 14.49, Alicja Stój (SKLA Sopot) pokonała 800 metrów w 2:14.80, a Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) uzyskała na 400 metrów 58.30. Wyniki te plasują Polki na dalszych miejscach przed drugim etapem zmagań.

W piątek m.in. pierwsza odsłona rzutu młotem z Tomaszem Ratajczakiem oraz skok wzwyż z Wiktorią Miąso. Transmisje ze zmagań lekkoatletów w Buenos Aires można oglądać w TVP Sport oraz w Eurosporcie.

Wyniki: Buenos Aires

Maciej Jałoszyński / foto: Michał Tittinger

Powrót do listy

Więcej