Menu
1 / 0
Aktualności /

Mastersi sprawdzą formę przed mistrzostwami świata

Mastersi sprawdzą formę przed mistrzostwami świata

Blisko pół tysiąca zawodników stanie do rywalizacji w sobotnich, 28 Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters, które odbędą w toruńskiej Arenie. Dla większości z nich, a także dla organizatorów, będzie to próba generalna przed marcowymi mistrzostwami globu.

Do walki o medale w sobotnich zawodach zgłosiło się dokładnie 476 uczestników, którzy zadeklarowali udział w przeszło 900 startach indywidualnych.

  • To rekordowe halowe mistrzostwa Polski pod kątem liczby zawodników i osobostartów – podkreśla Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. - Taka frekwencja wynika niewątpliwie z tego, że lekkoatletyka masters cały czas się rozwija, a poza tym wiadomo, że zdecydowana większość uczestników przygotowuje się do marcowych mistrzostw świata, które także odbędą się w Toruniu. Tak więc zarówno dla nas, organizatorów, a także dla tych sportowców, jest to w zasadzie próba generalna przed tą najważniejszą imprezą sezonu.

W 870-osobowej reprezentacji na 8. Halowe Mistrzostwa Świata Masters – Toruń 2019 jest aż 28 olimpijczyków. Część z nich weźmie udział również w sobotnich mistrzostwach Polski. Będą to: wicemistrzyni olimpijska z Moskwy w skoku wzwyż, czyli Urszula Kielan, aktualna rekordzistka Polski w pchnięciu kulą, Ludwika Chewińska, a także Genowefa Patla, Joanna Balcerzak i Ryszard Szparak. Do walki stanie też całe grono uczestników innych znaczących międzynarodowych imprez, medalistów mistrzostw kraju wszystkich grup wiekowych, a także wiele gwiazd sportu weterańskiego. Najstarszym uczestnikiem sobotnich zmagań będzie 93-letni Władysław Mielcarek z Bydgoszczy, który wystartuje w konkursie pchnięcia kulą, a najstarszą uczestniczką – o rok młodsza Elżbieta Kalinowska z Torunia, która również zapowiedziała start w tej konkurencji, a także udział w biegach na dystansach 60 i 200 metrów. Najmłodszy oficjalny uczestnik czempionatu w tym tygodniu ukończył 35 lat. Do udziału poza konkurencją gościnnie staną też młodsi sportowcy.

Sobotniej rywalizacji będą przyglądali się przedstawiciele World Masters Athletics, czyli światowej federacji lekkiej atletyki weteranów, w tym wiceprezydent tej organizacji Brian Keaveney, którzy sprawdzą stan przygotowań Torunia do marcowych mistrzostw globu.

28 Halowym Mistrzostwom Polski Masters będą towarzyszyły 2 Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano na godzinę 9.45. Zmagania potrwają do około 18.30. Wstęp dla widzów jest wolny.

Fot. Julia Truszczyńska - start 60 m podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Masters (Toruń, grudzień 2018)
/T.Niejadlik

Powrót do listy

Więcej