1 / 0

PE w Szamorinie: Andrejczyk znów ponad 60 metrów

W Szamorinie podczas 19. Pucharu Europy w Rzutach Joanna Fiodorow zdobyła srebrny medal w rzucie młotem, oszczepniczka Maria Andrejczyk przekroczyła granicę 60 metrów (po 934 dniach).

W rzucie młotem Joanna Fiodorow trzykrotnie przekraczała granicę 72 metrów, w najdalszej próbie uzyskała odległość 73.22. Katarzyna Furmanek z rezultatem 68.21 zajęła 13 miejsce. Zwyciężyła Białorusinka Hanna Małyszyk z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie – 74.95.
Obchodząca dziś 23. urodziny Maria Andrejczyk wygrała konkurs rzutu oszczepem w grupie B osiągając 60.56. W stojącej na wysokim poziomie rywalizacji w grupie A cztery oszczepniczki uzyskały lepsze wyniki, triumfowała b. mistrzyni Europy Białorusinka Tatsiana Haładowicz 65.89 umacniając się na pozycji liderki tabel światowych 2019.
Andrejczyk odniosła kontuzję barku w sierpniu 2016 (tuż po igrzyskach w Rio, na których od medalu dzieliły ją zaledwie trzy centymetry). W roku 2017 pauzowała, a w ubiegłym sezonie nie przekroczyła granicy 55 metrów.
Startująca w konkursach młodzieżowych U23 20-letnia Karolina Urban w rzucie dyskiem zajęła czwarte miejsce (54.50) a w pchnięciu kulą – ósme (14.53). Zwyciężyły Chorwatka Marija Tolj 57.76 i Holenderka Jorinde van Klinken 16.38.
W kategorii U23 w rzucie oszczepem Cyprian Mrzygłód z wynikiem 79.41 uplasował się na drugiej pozycji za Aliaksiejem Katkawecem 82.45 (podczas mistrzostw Europy juniorów w 2017 r. Polak zdobył złoty medal a Białorusin – srebrny).
W silnie obsadzonym konkursie rzutu dyskiem Bartłomiej Stój zajął czwarte miejsce (61.76), triumfował b. wicemistrz świata Belg Philip Milanov 62.63 o dwa centymetry przed mistrzem olimpijskim Niemcem Christophem Hartingiem.
Również na czwartej pozycji zakończył rywalizację kulomiot Jakub Szyszkowski (20.14), Jan Parol był 14. (18.81), zwyciężył Portugalczyk Francisco Belo 20.97.
Szczegółowe wyniki:   SZAMORIN
Transmisja z drugiego dnia zawodów od 8:45:    LIVE