1 / 0

Golba i Tomala mistrzami Polski juniorów w chodzie na 20 km

Katarzyna Golba (LKS Stal Mielec) i Dawid Tomala (AZS-AWF Katowice) zdobyli tytuły mistrzów Polski juniorów w chodzie na dystansie 20 kilometrów z metą na Rynku w Bieruniu Starym. Mistrzem Polski weteranów został 41-letni Janusz Goławski.

Katarzyna Golba (LKS Stal Mielec) i Dawid Tomala (AZS-AWF Katowice) zdobyli tytuły mistrzów Polski juniorów w chodzie na dystansie 20 kilometrów mającym z metą na Rynku w Bieruniu Starym. Mistrzem Polski weteranów został 41-letni Janusz Goławski.

Na atestowanej pętli, o długości 1 km, o nawierzchni asfaltowej wiodącej ulicami Bierunia (w temperaturze ok. 20 °C) rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów w Chodzie na 20 km, z udziałem 17 zawodników i 6 zawodniczek.

Wśród juniorów triumfował Dawid Tomala, tegoroczny mistrz Polski w tej kategorii wiekowej również na dystansie 10000m. Wyprzedził o 5 sekund Pawła Krawczyka, któremu nie dopisało szczęście podczas MPJ w Białej Podlaskiej. Brązowy medal przypadł 17-letniemu Łukaszowi Augustynowi, wicemistrzowi Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, który poprawił najlepszy wynik w historii osiągnięty przez juniora młodszego, należący dotychczas do Grzegorza Sudoła (1:35:10, Gdańsk, 27.08.1995).
Dystans ukończyło 12 zawodników, jeden został zdyskwalifikowany.

Podczas MPJ na 10000m Katarzyna Golba wyprzedziła rywalki o ponad minutę. Na dwa razy dłuższym dystansie jej przewaga nad drugą, Aleksandrą Burdzińską, przekroczyła 9 minut. Brąz przypadł Annie Serafin. Dystansu nie ukończyła tylko jedna ze startujących.
Czas Katarzyny Golby, 1:44:13, jest drugim wśród juniorek w historii polskiego chodu. Przed pięcioma laty w Turynie Anna Szumny (Wawel Kraków) osiągnęła 1:43:45.

Mistrzem Polski weteranów został 41-letni Janusz Goławski – 1:52:43. Wystartowało dwóch zawodników.

W rozegranym V mityngu o „Puchar Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego” najlepszy wynik uzyskała 21-letnia Paulina Buziak (Sokół Mielec), która dystans 5 km pokonała w czasie 23:41.