Menu
1 / 0
Aktualności /

Lekkoatletyczne gwiazdy znów wystąpią w Gliwicach

Lekkoatletyczne gwiazdy znów wystąpią w Gliwicach

2 czerwca o godz. 15.00 na lekkoatletycznej arenie w Gliwicach, przy ul. Syriusza 30 – odbędzie się już II edycja Grand Prix Gliwic z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd królowej sportu.

Lekkoatletyczna Arena została oddana do użytku we wrześniu 2016 roku, a jej budowa został sfinansowana ze środków budżetu miasta Gliwice i częściowo dofinansowana (4,5 mln zł) przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Koszt inwestycji to 14,5 mln zł. Już w dniu otwarcia w pokazowym mityngu wzięły udział gwiazdy światowej lekkiej atletyki, a na trybunach zgromadziło się tysiące widzów.

„Grand Prix Gliwic” w lekkiej atletyce po raz pierwszy został zorganizowany w 2018 roku i od razu trafił na listę najlepiej ocenianych mityngów w Polsce. Gliwicka impreza została sklasyfikowana na szóstym miejscu w Polsce, ustępując tylko mającym wieloletnie tradycje zawodom. Co więcej – mityng ten, rozgrywany na nowej lekkoatletycznej Arenie zajął równie bardzo wysokie, bo 108 miejsce w świecie na 775 sklasyfikowanych tego typu turniejów. Klasyfikację tę już od 18 lat prowadzi węgierska firma Elite na zlecenie Międzynarodowej Federacji Lekkoatletyczna (IAAF)

W pierwszej edycji Grand Prix Gliwic kibice pasjonowali się m.in. fantastycznym rzutami najlepszych na świecie młociarzy: Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego, który wówczas na gliwickim obiekcie ustanowił swój rekord życiowy. W drugiej edycji także nie zabraknie medalistów Mistrzostw Świata i Europy, uczestników Igrzysk Olimpijskich i czołowych polskich lekkoatletów.

Z tej okazji do Gliwic zawita aktualny mistrz Europy w pchnięciu kulą – Michał Haratyk, który wystąpi w parze z czwartą zawodniczką mistrzostw naszego kontynentu – Klaudią Kardasz. Pchać kulę będzie też mistrzyni Europy Juniorów, trzecia zawodniczka ME seniorów – reprezentantka Turcji Emer Derrel.

W biegach sprinterskich kobiet zobaczymy Annę Kiełbasińską, wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski, która będzie rywalizowała między innymi z naszą znakomitą biegaczką na 400m, byłą mistrzynią Europy juniorów Patrycją Wyciszkiewicz oraz Brytyjką – Anyika Onuora – brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w sztafecie.

Na swoim koronnym dystansie wystąpi jedna z gwiazd polskiej lekkoatletyki , była wicemistrzyni Europy z Amsterdamu Joanna Linkiewicz, wielokrotna mistrzyni Polski na 400 metrów w biegach przez płotki.

W biegach średnich będziemy mogli podziwiać m.in Annę Sabat – najlepszą Polkę w poprzednim sezonie na dystansie 800 metrów, piątą zawodniczkę mistrzostw Europy. Pani Ania będzie ścigać się z byłą mistrzynią świata – Białorusinką – Mariną Arzamasowa oraz koalicją zawodniczek zagranicznych, m.in z Kenii.

Swój udział w Grand Prix Gliwic zapowiedziała również mistrzyni świata weteranów – 38-letnia Aneta Lemiesz. Na ostatnich mistrzostwach zdobyła dwa złote medale na dystansie 400 i 800 metrów. Zawodniczka ta biega 55 sekund na 400 metrów.

Kibice zobaczą również czołowe polskie zawodniczki w skoku wzwyż. Zaproszenie otrzymała także mistrzyni Azji – Nadia Duszanowa.

W jednej z najbardziej widowiskowych konkurencji lekkoatletycznych – sprincie mężczyzn, w Gliwicach wystąpią mistrzowie Polski: Remigiusz Olszewski, Karol Zalewski, Rafał Omelko, Jakub Krzewina, Dariusz Kowaluk. Na dystansie 200 metrów będą ścigać się z aktualnym mistrzem świata juniorów – Brytyjczykiem – Jona Efoloko oraz doskonałym Brazylijczykiem Jorge Videsem legitymującym się znakomitymi rekordami życiowymi 10,08 oraz 20,34. Natomiast na dystansie o połowę krótszym ich rywalem będzie Brytyjczyk Harry Aikines-Aryeetey, były mistrz świata juniorów, brązowy medalista Mistrzostw Świata w Berlinie.

Ponadto będzie można zobaczyć jak rywalizują ze sobą: Michał Rozmys czwarty zawodnik mistrzostw Europy, Filip Sasinek – Czech – medalista mistrzostw Europy,

To tylko część lekkoatletycznych gwiazd. W mityngu, który posiada klasę europejską wystartuje łącznie ponad setka zawodniczek i zawodników z całego świata, nawet z tak dalekich państw jak Australia, Brazylia czy Kenia.

Mityng z udziałem tak wielu gwiazd światowej, lekkiej atletyki może się odbywać dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Miasta oraz przychylności władz Gliwic, które lekką atletykę traktują jako sport masowy.

Organizatorem mityngu jest Stowarzyszenie GKS Piast a kierownikiem z ramienia klubu Wojciech Rutyna. Za stronę sportową odpowiada Janusz Szydłowski licencjonowany menadżer IAAF. Daje to gwarancję wysokiego poziomu tego mityngu.

Pula nagród dla startujących wyniesie 30 tysięcy zł. Jest więc o co walczyć.

Organizatorzy zaprosili również do startu dawne gwiazdy lekkoatletyczne z Czesławem Okońskim na czele.

II Grand Prix Gliwic otworzy sezon letni na tym najnowocześniejszym w regionie obiekcie. Podobnie, jak to miało miejsce w poprzednim roku, także i na ten zaplanowano szereg imprez lekkoatletycznych z przeznaczeniem zarówno dla młodzieży jak i seniorów. Sezon letni zakończy 44. już „Memoriał Zenona Sęka”.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej