Menu
1 / 0
Aktualności /

W Warszawie odsłonięto mural Kamili Skolimowskiej

W Warszawie odsłonięto mural Kamili Skolimowskiej

W słoneczny poniedziałkowy (27 maja) poranek na budynku Szkoły Podstawowej nr. 312 przy ul. Umińskiego w Warszawie odsłonięto mural poświęcony pamięci Kamili Skolimowskiej – zmarłej przed dziesięciu laty najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej.  

Uroczystość zgromadziła na stołecznym Gocławiu wiele znakomitości. Pojawili się przedstawiciele władz miasta i dzielnicy oraz gwiazdy sportu z wicemistrzem olimpijskim Piotrem Małachowskim, rekordzistą Polski w sprincie Marianem Woroninem czy dyskobolką Wiolettą Potępą – bliską przyjaciółką Kamili Skolimowskiej – na czele. Nie zabrakło także najbardziej utytułowanej pływaczki w historii polskiego sportu, czyli Otylii Jędrzejczak. Mistrzyni olimpijska z Aten podkreśliła, że odsłaniany mural będzie kolejnym pokoleniom przypominać postać niegdysiejszej rekordzistki rzutu młotem.

- Kamila jest przykładem dla wszystkich i cieszę się, że wchodząc na teren szkoły będziecie przyglądać się jej wizerunkowi. – mówiła do młodzieży Jędrzejczak. 

Robert Skolimowski nie krył wzruszenia, że pamięć o jego córce jest ciągle pielęgnowana.

- W tym roku jest 10 rocznica śmierci Kamili i tak sobie myślę, że patrzy teraz na nas z góry i jest zadowolona z tego co tutaj się dzieje. Popatrzcie ma tych mistrzów – to wspaniali ludzie, prawdziwi przyjaciele Kamili. Mogła na nich liczyć w każdej sprawie. Jestem szczęśliwy, że miała takich przyjaciół. Życzę Wam, abyście też mieli obok takich ludzi. – powiedział Robert Skolimowski.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał biskup warszawsko-praski. Po zakończeniu uroczystości młodzież z gocławskich szkół wzięła udział w zawodach sportowych o Puchar Kamili Skolimowskiej.

Mural to drugie miejsce na Gocławiu – dzielnicy, w której dzieciństwo spędziła najmłodsza polska mistrzyni olimpijska  – poświęcone jej pamięci. Kilkaset metrów od szkoły przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego znajduje się Rondo Kamili Skolimowskiej.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej