1 / 0

Zwycięstwo Konrada Bukowieckiego w Diamentowej Lidze w Rzymie

Konrad Bukowiecki zwyciężył w mityngu Diamentowej Ligi w Rzymie osiągając znakomity wynik 21.97. Kulomiot został liderem europejskich tabel, podobnie jak siódmy w stolicy Włoch na dystansie 800 metrów Adam Kszczot.

22-letni Polak zdecydowanie lepiej spisywał się w drugiej części konkursu kulomiotów. Na półmetku legitymował się wynikiem 20.51. W czwartej serii pierwszy raz przekroczył 21 metrów osiągając 21.16, tocząc bezpośredni pojedynek z Michałem Haratykiem – wówczas mającym na koncie wynik 21.04. W piątej próbie mistrz Europy z Glasgow pchnął 21.26, ale odpowiedź mistrza sprzed dwóch lat z Belgradu była bezbłędna. Bukowiecki machnął aż 21.97, spychając z fotela lidera Brazylijczyka Darlana Romaniego. Polak objął prowadzenie, którego nie oddał już do końca konkursu. Michał Haratyk zmagania zakończył na piątym miejscu.

Wynik 21.97 plasuje kulomiota klubu AZS UWM Olsztyn na pierwszym miejscu w tabelach europejskich i trzecim w światowych. Bukowiecki ustanowił w Rzymie rekord życiowy na otwartym stadionie oraz nieoficjalny rekord Europy do lat 23. Urodzony w 1997 roku zawodnik dalej pchał jedyne w hali – w 2018 roku podczas mityngu Copernicus Cup w Arenie Toruń ustanowił absolutny rekord Europy U23 wynikiem 22.00.

W bardzo mocno obsadzonym biegu na 800 metrów siódmy linię mety minął Adam Kszczot. Zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego czasem 1:44.74 został liderem europejskich tabel i jednocześnie wypełnił minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio. Za plecami Kszczota metę minął Marcin Lewandowski. Biegacz bydgoskiego Zawiszy był ósmy, ale jego wynik 1:45.32 jest lepszy od wskaźnika na mistrzostwa świata w Katarze. Zwycięzca biegu – Donovan Brazier – czasem 1:43.63 wysunął się na przodownictwo światowych tabel.

Piąte miejsce w biegu na 400 metrów, z czasem 52.04, zajęła Justyna Święty-Ersetic. Wygrała Salwa Eid Naser – 50.26.

Po mocnym początku rywalizacji na 400 metrów przez płotki Patryk Dobek wyraźnie opadł z sił na ostatnich metrach zajmując ostatecznie ósme miejsce z czasem 50.38. Zwyciężył Rai Benjamin – 47.58.

Golden Gala, mityng od kilku lat poświęcony pamięci legendarnego włoskiego sprintera Pietro Mennei, w przyszłym roku nie odbędzie się w Rzymie.W związku z modernizacją Stadio Olimpico w kontekście piłkarskich mistrzostw Europy, w 2020 roku (oraz być może także w 2021) zawody mają zostać rozegrane na stadionie Arena Civica w Mediolanie (znanego m.in. z mityngu Notturna

Kolejna odsłona tegorocznej edycji Diamentowej Ligi IAAF już 13 czerwca w Oslo.