1 / 0

II dzień ME U20 w Borås: srebrne medale Maroka i Plichty

Z trzech szans finałowych w drugim dniu 25. Mistrzostw Europy U20 w Borås Polacy wykorzystali dwie: Wojciech Marok w pchnięciu kulą i Antoni Plichta w biegu na 100 m zdobyli srebrne medale.

W pierwszym rozegranym na mistrzostwach finale srebrny medal po pasjonującym konkursie w pchnięciu kulą wywalczył niespełna 18-letni Wojciech Marok. Już w pierwszej próbie wynikiem 19.35 poprawił rekord życiowy plasując się na trzeciej pozycji. W szóstej kolejce został wyprzedzony o centymetr przez Czecha Dawida Tupy, a następnie na trzecie miejsce wysunął się Białorusin Aliaksiej Aleksandrowicz (19.73). Mocno zdeterminowany Polak rekordową próbą na odległość 20.07 wyprzedził nie tylko ich obu ale również Turka Alperena Karahana (19.76), lidera tabel europejskich. Mistrzem Europy został Białorusin Aleh Tamaszewicz (21.32).
Finał 100 m mężczyzn po nieoczekiwanym przebiegu przyniósł złoty medal reprezentantowi Włoch Lorenzo Paissan (10.44/0.0). Biegnący na ósmym torze Antoni Plichta z czasem 10.52 zdobył drugi srebrny medal dla Polski na mistrzostwach. Brąz dla Brytyjczyka Chada Millera wolniejszego zaledwie o 0.01 sekundy. Blisko mety kontuzję odniósł jego rodak Jeremiah Azu, lider tabel europejskich, prowadzący w tej fazie biegu.
Na tym samym dystansie wśród kobiet sukces Paissana powtórzyła jego rodaczka Vittoria Fontana – triumfowała z czasem 11.40 (+0.8 m/s), który osiągnęła również Holenderka N’ketia Seedo. Brąz dla Jaeli Bestue, Magdalena Stefanowicz w wyrównanym biegu zajęła piąte miejsce z wynikiem 11.62, tracąc 0.03 sekundy do Hiszpanki.
Do niedzielnego finału rzutu dyskiem (1.75 kg) przy minimum kwalifikacyjnym 59.00 uzyskanym tylko przez trzech zawodników, zakwalifikowali się Jakub Lewoszewski (56.36, 7. wynik konkursu) oraz niepełna 18-letni Gracjan Kozak (55.65). Poza finałem znalazł się Wojciech Marok (54.03).
Dwie nasze zawodniczki zakwalifikowały się do niedzielnego finału konkursu skoku o tyczce, w którym weźmie udział 16 zawodniczek. Karolina Wejman zaliczyła wysokość 4.05 m, natomiast Anna Łyko – 3.90 m. Minimum wynoszące 4.15 m pokonywała tylko jedna zawodniczka Rosjanka Aksana Gataullina, która wszystkie wcześniejsze wysokości opuszczała.
W biegu na dystansie 100 m przez płotki Pia Skrzyszowska awansowała do sobotniego finału z najlepszym czasem pierwszej rundy – 13.44 (-1.1 m/s). Tylko jedna setna sekundy dzieliła od finału Aleksandrę Kiryluk (13.86/-1.5).
W sobotnim półfinale na 400 m przez płotki wystartuje Krzysztof Hołub trzeci w swojej serii z wynikiem 52.96 (13. czas rundy).
Do finału w biegu na 800 m nie awansowały Zuzanna Bronowska (2:07.30, zabrakło pół sekundy) oraz Alicja Stój (2:09.30).
Dyskwalifikacja Patryka Wykroty (drugiego na mecie) za przekroczenie toru i słabsza postawa Damiana Trzaski (22.20/+0.6) spowodowały, że półfinały biegu na 200 m juniorów zostaną rozegrane bez Polaków. Lepiej na tym dystansie spisała się Alicja Potasznik awansując z 15. czasem rundy (24.22/+0.9).
W finale na 400 m zabraknie Polek, Zuzanna Lachele osiągnęła 55.23 (12. czas półfinałów) a Kinga Gacka – 56.30 (15.).
Po deszczu w Borås awans do finału w biegu na 3000 m z rekordami życiowymi wywalczyły Zofia Dudek (9:29.82), zwyciężczyni serii i Weronika Lewna (9:33.36).

W piątek w Borås dwukrotnie ustanawiano rekord Europy w kategorii U20 w rzucie młotem (6.00 kg) – Ukrainiec Mychajło Kochan najpierw uzyskał odległość 83.47 a następnie – 84.73. Oficjalny rekord Europy wynoszący 82.97 należy do 10 lat do Hiszpana Javiera Cienfuegosa.

Szczegółowe wyniki:   ME U20