1 / 0

Sieradz: Jankowska i Zalewski mistrzami Polski w biegu na 5000 metrów

Katarzyna Jankowska (KS Podlasie Białystok) oraz Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) zdobyli w niedzielę w Sieradzu złote medale mistrzostw Polski w biegu na dystansie 5000 metrów.

Bieg kobiet przez znaczną część dystansu prowadziły trzy zawodniczki mające po jednym tytule mistrzowskim w biegu na 5000 m. Szalę zwycięstwa zdecydowanie przechyliła na swoją korzyść Katarzyna Jankowska, która czasem 15:49.68 wyprzedziła Paulinę Kaczyńską o osiem sekund i Renatę Pliś o 17 sekund. Poprzedni tytuł Katarzyna zdobyła przed dwoma laty pod panieńskim nazwiskiem Rutkowska. Jest to już jej siódmy złoty medal MP – 10.000 m (3), 5000 m(2) i bieg przełajowy (2).
W biegu mężczyzn Krystian Zalewski objął prowadzenie w połowie dystansu wzmacniając tempo na przedostatnim okrążeniu. Zwyciężył w czasie 14:10.73, o cztery sekundy wolniejszy okazał się Szymon Dorożyński (niespodziewany triumfator tegorocznych MP w biegu ulicznym na 5 km), który o 10 sekund wyprzedził niespełna 22-letniego Dariusza Boratyńskiego. Krystian Zalewski zwyciężył na 5000 m po raz czwarty z rzędu, w tabeli medalowej ­– z pięcioma złotymi i jednym srebrnym medalem – zajmuje pierwsze miejsce ex aequo ze Zdzisławem Krzyszkowiakiem.

Mistrzostwa Polski w biegu na 5000 m, Sieradz, 18.08.2019 r.