Menu
1 / 3
Aktualności /

Jubileuszowy memoriał Kamili Skolimowskiej już 14 września

Jubileuszowy memoriał Kamili Skolimowskiej już 14 września
Jubileuszowy memoriał Kamili Skolimowskiej już 14 września Jubileuszowy memoriał Kamili Skolimowskiej już 14 września Jubileuszowy memoriał Kamili Skolimowskiej już 14 września

W drugą sobotę września na legendarnym Kotle Czarownic po raz kolejny wystartują największe gwiazdy światowej lekkoatletyki. Organizatorzy i partnerzy wydarzenia zapewniają, że niemal wszystko jest już gotowe do jubileuszowej, 10. edycji mityngu, który po raz drugi odbędzie się na Stadionie Śląskim.

Od 2009 roku impreza poświęcona pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej przeszła drogę od kameralnego spotkania sportowych przyjaciół Kamili Skolimowskiej do prestiżowego mityngu, który przed rokiem zgromadził na trybunach ponad 41 000 sympatyków lekkoatletyki. Miarą sukcesu było dwukrotne nominowanie memoriału w plebiscycie Przeglądu Sportowego oraz nagroda Złote Kolce 2018 w kategorii „impreza roku” przyznana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Przez dziewięć edycji na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej wystartowało wielu znakomitych sportowców, z jedną z największych gwiazd w historii lekkiej atletyki, Usainem Boltem na czele. Był to jedyny start legendarnego Jamajczyka w Polsce. Zapraszanie takich gwiazd możliwe jest dzięki wsparciu partnerów i sponsorów mityngu. Ważnym partnerem mityngu jest województwo śląskie. Samorząd wspiera organizację wydarzenia oraz angażuje się w jego promocję.

Choć organizujemy tu różnorodne wydarzenia, to Stadion Śląski żyje sportem. Śmiało mogę powiedzieć, że to narodowy stadion lekkoatletyczny. Cieszę się, że za niecałe dwa tygodnie będziemy tutaj świadkami kolejnego wielkiego święta tego sportu. Mam oczywiście na myśli LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej. To jedno z najważniejszych lekkoatletycznych wydarzeń na świecie. Dobrych emocji nie zabraknie. Konsekwentnie inwestujemy w lekkoatletykę i to przynosi efekty. Jestem przekonany, że kolejna edycja memoriału będzie jeszcze lepsza od poprzedniej – zaznaczył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W tym roku partnerem tytularnym memoriału jest marka LOTTO.

– Totalizator Sportowy od ponad 60 lat wypełnia swoją misję i wspiera polski sport. Jesteśmy po to by pomagać – zarówno przy małych, kameralnych wydarzeniach, jak pierwszy memoriał w 2009 roku – po te ogromne, ściągające największe gwiazdy, takie jak Usain Bolt. Mityng wspieramy od lat i życzę, by się rozwijał nadal. Lekkoatletom życzę natomiast kumulacji sukcesów – powiedziała Aida Bella, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej ma wychowywać poprzez sport. W tym roku wszystkie biegi na 100 metrów podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej będą w wyjątkowy sposób poświęcone okrągłej – setnej – rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Zawsze powtarzam, że kultura fizyczna to szerokie pojęcie. To jest sposób na życie, możliwość budowania wśród młodych ludzi dyscypliny. Sport to kuźnia charakterów. Pokazujemy też ważne rocznice, stąd obecność powstań śląskich na mityngu. Budujemy dzięki temu lokalny, historyczny patriotyzm. A lekcje przez sport są najlepsze ­– dodał gospodarz województwa.

Niewątpliwie jednymi z największych gwiazd LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej będą ambasadorki Stadionu

Śląskiego – Ewa Swoboda i Justyna Święty-Ersetic. Ta pierwsza w minioną sobotę zaimponowała formą, ustanawiając w Berlinie rekord Polski U23 – 11.07.

Moim celem na ten sezon były mistrzostwa Europy U23. Udało się obronić tytuł z super czasem 11.15. Natomiast to, co się stało w niedzielę w Berlinie… sama nie wierzyłam, że pobiegałam tak szybko. Pracowałam na ten wynik 3 lata i chciałabym w Dosze powtórzyć taki bieg, jak w Berlinie. Wcześniej jednak LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej, a tutaj biega mi się wyjątkowo. Na trybunach będą moi bliscy, będę mogła zaraz po biegu do nich podejść. To znakomite uczucie, które dodaje mi mocy. Postaram się czwarty raz z rzędu wygrać na Stadionie Śląskim – zapowiedziała Ewa Swoboda.

Justyna Święty-Ersetic ma ambitne cele na kończący się sezon. Przed nią występ w jesiennych mistrzostwach świata w Dosze, ale wcześniej rodowita Ślązaczka będzie chciała z jak najlepszej strony zaprezentować się przed własnymi kibicami.

Na Stadionie Śląskim biega się świetnie. Cieszę się na samą myśl, że będę miała ponownie możliwości tutaj wystartować. Wierzę, że kolejny raz zwyciężę. Do Polski przybywają na ten mityng legendy, a my możemy z nimi rywalizować. Wygrywanie na takich zawodach smakuje wyjątkowo. Wspólnie z Aniołkami Matusińskiego chcemy ponownie przyprawić kibiców o dreszczyk emocji – zapewniła podwójna mistrzyni Europy, która dodała, że przed mistrzostwami świata będzie chciała wykorzystać szybka bieżnię śląskiego kolosa i pokusić się o poprawienie rekordu życiowego.

Współorganizatorem tegorocznego LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej jest Stadion Śląski.

Ten obiekt z przytupem wrócił do świata polskiego sportu. Cieszę się, że możemy gościć najlepsze wydarzenia sportowe, a LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej takim jest bez wątpienia – powiedział wiceprezes stadionu Krzysztof Klimosz.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to także liczne imprezy towarzyszące. 14 września od godz. 15.00 na błoniach Stadionu Śląskiego wyrośnie miasteczko lekkoatletyczne, z mnóstwem atrakcji dla całych rodzin. Kilka godzin przed głównym mityngiem płytę stadionu opanują młodzi adepci Królowej Sportu.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej odbędzie się w sobotę 14 września. Początek sportowej rywalizacji o godzinie 16:00. Bramy obiektu będą otwarte godzinę wcześniej. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej