1 / 0

Frankurt: udane debiuty maratońskie Kulki i Gosk

W 39. Mainova Frankfurt Marathon z dobrej strony zaprezentowali się debiutujący na trasie 42.195 km, Szymon Kulka 2:14:35 i Anna Gosk 2:34:57.

26-letni Szymon Kulka połowę dystansu przebiegł w czasie 1:06:39 (28. miejsce), o sekundę wolniejszy był Adam Nowicki. Polacy sukcesywnie poprawiali swoje pozycje – na mecie Kulka zameldował się na 13 miejscu a Nowicki (2:16:37) – na 18.
Również para naszych zawodniczek przez ponad 30 kilometrów biegła razem, połowę dystansu Aleksandra Brzezińska (22.) i Anna Gosk (23.) minęły w czasie 1:16:34. Ostatecznie Gosk została sklasyfikowana na 16 miejscu a Brzezińska (2:39:38) była 23.
Bieg mężczyzn wygrał mało znany Etiopczyk Fikre Bekele Tefera 2:07:08, na listach światowych (w jakiejkolwiek konkurencji) pojawił się w ub.r. (z wynikiem 2:17:01 w maratonie, w br. poprawił rekord życiowy o ponad 10 minut – 2:06:27, czwarty w Seulu). We Frankfurcie o dwie sekundy wyprzedził swego rodaka Dawita Wolde.
Sensacyjnie rozpoczęła bieg Kenijka Valary Aiyabei, już na 5. kilometrze miała przewagę 43 sekund, na półmetku uzyskała 1:07:42, zwyciężyła w czasie 2:19:10, o dwie minuty przed Etiopką Kebede Megertu.
Nie ukończyli biegu: Błażej Brzeziński i Dominika Stelmach
Najszybsi debiutanci w maratonie w 2019 r.
2:14:35 Szymon Kulka 93 (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) Frankfurt
2:17:17 Kamil Karbowiak 95 (LZS KL Kotwica Brzeg) Poznań
2:34:51 Aleksandra Brzezińska 91 (MKL Toruń) Dębno
2:34:57 Anna Gosk 90 (KS Podlasie Białystok) Frankfurt
2:38:27 Monika Andrzejczak 85 (MKL Szczecin) Dębno
2:40:42 Beata Lupa 90 (Biegaj z Pasją Szklarska Poręba) Poznań
2:48:41 Katarzyna Golba 89 (AZS-AWF Katowice) Wrocław (halowa mistrzyni Polski w chodzie ’17)
Warto dodać, że Monika Andrzejczak w drugim starcie w karierze (w Wuhan) poprawiła kwietniowy rekord życiowy aż o sześć i pół minuty (2:31:56).
Pełne wyniki:   FRANKFURT