Menu
1 / 0
Aktualności /

Pozostał rok do World Athletics Relays Silesia 2021

Pozostał rok do World Athletics Relays Silesia 2021

Dokładnie za rok – 1 i 2 maja 2021 roku – Stadion Śląski będzie areną zmagań najlepszych zespołów sztafetowych świata, które wystartują w zawodach o nazwie World Athletics Relays, czyli nieoficjalnych mistrzostwach świata w biegach rozstawnych. 

Startu na Stadionie Śląskim szczególnie nie może doczekać się Justyna Święty-Ersetic. Mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w sztafecie jest ambasadorką obiektu, a podczas poprzednich występów w popularnym Kotle Czarownic zawsze biegała bardzo dobrze. W 2018 roku pokonała tutaj legendarną amerykańską multimedalistkę światowych imprez Allyson Felix.

- Uwielbiam Stadion Śląski. Posiada świetną bieżnię, kibice zawsze nas dopingują, a ja mam z niego naprawdę doskonałe wspomnienia. Nie mogę się doczekać startu przed własną publicznością w 2021 roku podczas World Athletics Relays. W tym roku ciężko coś przewidzieć, jak będzie wyglądać kalendarz startowy. Tym bardziej patrzę z optymizmem na kolejny sezon. Najpierw halowe mistrzostwa Europy w Toruniu, później właśnie start u siebie na nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet. To wszystko będzie świetnym przetarciem przed igrzyskami – przyznaje zawodniczka AZS-u – AWFu Katowice Justyna Święty-Ersetic.

Podczas poprzedniej edycji World Relays, w maju 2019 roku w japońskiej Jokohamie, Polki wygrały bieg rozstawny 4 x 400 metrów. Obok Justyny Święty-Ersetic po triumf w nim pobiegła m.in. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka.

- To było niesamowite uczucie gdy czekając na mecie na Justynę obserwowałyśmy jak wyprzedza na ostatniej prostej Amerykankę. Później był już tylko szał radości – opowiada zawodniczka z Poznania.

Polki (w składzie były także Anna Kiełbasińska i Małgorzata Hołub-Kowalik) pokonały wówczas sztafetę USA pierwszy raz w historii. Podopieczne Aleksandra Matusińskiego wierzą, że nie był to ich ostatni triumf nad Amerykankami.

- Obronić miano najlepszej sztafety na zawodach w Polsce i przy okazji znów pokonać USA to byłoby coś wyjątkowego – przyznaje Justyna Święty-Ersetic.

Zawody World Athletics Relays, zwane nieoficjalnymi mistrzostwami świata w sztafetach, są organizowane pod egidą światowej federacji lekkoatletycznej od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Nassau (Bahamy). W 2021 roku zawody będą podstawą dla kwalifikacji zespołów sztafetowych do lekkoatletycznych mistrzostw świata, które w lipcu 2022 roku odbędą się w amerykańskim stanie Oregon.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej