Menu
1 / 0
Aktualności /

Gwiazdy na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej

Gwiazdy na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej

Blisko 50 medalistów największych imprez lekkoatletycznych wystartuje w niedzielne popołudnie na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej. W tym roku mityng jest częścią elitarnego cyklu World Athletics Continental Tour Gold, a organizatorzy liczą nawet na rekordy świata.

Taki bogatej w gwiazdy listy startowej nigdy wcześniej na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej nie było.

 Cieszę się, że udało nam się zmaterializować plany o tych zawodach. Mamy trudną sytuację, ale jesteśmy regionem, który przeznacza najwięcej środków na kulturę fizyczną. Postawiliśmy na lekkoatletykę i konsekwentnie wspieramy tą dyscyplinę. Mamy Narodowy Stadion Lekkoatletyczny i cieszę się, że udaje nam się zorganizować na nim kolejną wspaniałą imprezę – podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Najważniejszą konkurencją mityngu poświęconego pamięci mistrzyni olimpijskiej z Sydney jest rzut młotem. Na starcie nie zabraknie zatem czterokrotnego mistrza świata i ambasadora marki Śląskie Pawła Fajdka.

Czuję się bardzo dobrze. Mam za sobą już kilka startów i widzę, że forma rośnie. Rzucam coraz dalej i tak jak podkreślam od dłuższego czasu, chciałbym na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej uzyskać ponad 80 metrów. Staram się koncentrować na sobie i przede wszystkim skupiam się na moich próbach – podkreślił Fajdek, którego największym rywalem będzie w niedzielę brązowy medalista olimpijski i wicelider światowych tabel Wojciech Nowicki.

Trzech ostatnich mistrzów świata stanie na starcie konkursu rzutu dyskiem. Na Stadionie Śląskim pojawią się mistrzowie z 2019 roku (Szwed Daniel Ståhl), 2017 (Litwin Andrius Gudžius) oraz 2015 roku. Tym ostatnim jest Piotr Małachowski.

Rzut dyskiem jest chyba najlepiej obsadzony w całym mityngu. Właściwie we wszystkich konkurencjach są mocni zawodnicy – myślę, że to jeden z najlepszych mityngów w Europie. To wszystko także zasługa władz samorządowych. Pierwotnie jutro miałem kończyć karierę, ale chciałbym jeszcze powalczyć w Tokio o medal, a później pożegnać się z kibicami na przyszłorocznym Memoriale Kamil. Wyszło na to, że z powodu pandemii i przeniesienia igrzysk będziecie się Państwo musieli ze mną pomęczyć jeszcze rok – przyznał ze śmiechem Małachowski.

Interesująco zapowiada się także bieg na 100 metrów pań. Rywalką pochodzącej ze Śląska Ewy Swobody będzie znakomita holenderska mistrzyni Dafne Schippers.

Pierwszy raz będę startowała w Polsce na stadionie. I to jakim stadionie! Ten obiekt jest po prostu przepiękny. Ostatnio z Ewą mierzyłam się w poprzednim sezonie halowym i wtedy ona była szybsza. Ale biegałyśmy na 60 metrów! Tutaj będzie zupełnie inna rywalizacja. Dystans jest dłuższy i ja będę mocniejsza – zaznaczyła mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska w sprincie.

Emocji nie zabraknie także w konkursie tyczkarzy. Piotr Lisek, który ostatnio zmagał się z lekkim urazem, zmierzy się na Stadionie Śląskim z Samem Kendricksem. Amerykanin kilka dni temu w Lozannie zaliczył 6.02.

Liczę na kolejny udany start. Forma rośnie. Muszę przyznać, że w Polsce czuję się jak w domu. Często startuje w waszym kraju i mam tutaj wielu przyjaciół – śmiał się Kendircks, dwukrotny mistrz świata (2017, 2019).  

Na pojedynek z Amerykaninem szykuje się Piotr Lisek

Jutro nie będzie łatwo wygrać z Samem, ale szykuję się na naprawdę dobre skakanie. Z moim zdrowiem jest coraz lepiej, a to bardzo ważne – podkreślił rekordzista Polski.

Inną konkurencją techniczną, w której obsada LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej wygląda imponująco, jest pchnięcie kulą.

Konkurs jest po prostu świetnie obsadzony. Mamy mistrza olimpijskiego i mistrza świata Ryana Crousera, więc łatwo nie będzie. Powalczymy, a jeśli wszystko zagra techniczne, to pchnę ponad 22 metry. Crouser jest oczywiście w ogromnej formie, więc może pokusić się nawet o rekord świata. Myślę, że już w pierwszej kolejce rekord mityngu, czyli 22.25 Konrada Bukowieckiego, może być zagrożony – przyznał Michał Haratyk, rekordzista Polski i mistrz Europy w pchnięciu kulą.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie dla Stadionu Śląskiego ważnym sprawdzianem przed zaplanowanymi na maj mistrzostwami świata w sztafetach – World Athletics Relays Silesia 2021.

W przyszłym roku mamy olbrzymią imprezę. Mistrzostwa świata w sztafetach będą wielkim wydarzeniem. Dziś traktujemy każdą lekkoatletyczną imprezę jako test przed tymi właśnie zawodami – podkreślił prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym rywalizować będą także najmłodsi – niespełna 10-letnie dzieci zmierzą się na dystansie 60 metrów. Nieco starsi zawodnicy pobiegną natomiast w sztafecie 4 x 100 metrów.  Pierwszy raz w historii LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej wystąpią na nim także dzieci z Olimpiad Specjalnych.

Wstęp na LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie bezpłatny. Bramy Stadionu Śląskiego będą otwarte dla kibiców od godziny 15.00. Początek zawodów o 16.30. Szczegółowe wskazówki znajdują się w Informatorze dla Kibiców na stronie www.memorialkamili.pl.

Informacja prasowa / foto: materiał organizatora - Marcin Bulanda / Press Focus

Powrót do listy

Więcej