1 / 0

Radom, MP U20: Popis sprinterów w pierwszym dniu mistrzostw

Słoneczna pogoda w pierwszym dniu 74. PZLA Mistrzostw Polski w kategorii U20 zaowocowała bardzo dobrymi wynikami w sprincie, stumetrówkę wygrali Oliwer Wdowik i Pia Skrzyszowska. Kulomiot Piotr Goździewicz przekroczył granicę 20 metrów.

W piątek rozegrano osiem konkurencji finałowych.
Juniorzy
100 m (+0.7 m/s)
Jakub Pietrusa z czasem 10.51 (poprzedni rekord życiowy 10.70) był najszybszy w eliminacjach. W finale powtórzył ten rezultat, równy życiówce faworyta, Oliwera Wdowika. Rzeszowianin pobiegł jednak jeszcze szybciej triumfując z czasem 10.45 (najlepszy wynik w historii zawodnika 18-letniego). Brąz dla Szymona Szachniewicza 10.59. Aż pięciu zawodników w finale A ustanowiło rekordy życiowe.
3000 m
Losy medali rozstrzygnęły się dopiero na ostatnim wirażu. W walce o złoto Jakub Tuleja (8:28.88) oderwał się od Tomasza Przybylaka (8:30.53), w rywalizacji o brąz Jan Michalski (8:33.15) o sekundę wyprzedził Jakuba Czyżewskiego. Bieg ukończyło 18 zawodników ustanawiając 14 rekordów życiowych.
Skok w dal
Dwóch zawodników przed mistrzostwami legitymowało się wynikami ponad siedmiometrowymi i ta sama para pokonała tę granicę w finale poprawiając życiówki. Zwyciężył Kacper Krawczyk 7.17, Bartosz Karasiński w ostatniej próbie zbliżył się na dwa centymetry. Trzeci Wojciech Tomczyk 6.81.
Pchnięcie kulą (6.00 kg)
Brak lidera tabel, Wojciecha Maroka, wykorzystał jego odwieczny rywal Piotr Goździewicz poprawiając dwukrotnie rekord życiowy. W czwartej próbie osiągnął 19.95, a w szóstej – 20.09. Srebro dla Gracjana Kozaka 18.30 (RŻ) a brąz dla Jakuba Borkowskiego 17.24.
Juniorki
100 m (+0.1)
Bieg finałowy rozegrany został pod dyktando faworytki, Pii Skrzyszowskiej. Zwyciężyła w czasie 11.56 wyprzedzając o ponad trzy metry parę Alicja Struzik – Adriana Gąsior (obie po 11.94).
3000 m
Zgodnie z przewidywaniami w walce o medale liczyła się tylko trójka zawodniczek. Podziwiana przed paroma dniami w Chorzowie Klaudia Kazimierska (9:51.93) przeprowadziła decydujący atak już na 750 metrów przed metą. Z pojedynku o srebro zwycięsko wyszła Olimpia Breza (9:55.62) szybsza o niespełna metr od Oliwii Wawrzyniak (9:55.79). Wolny początek biegu sprawił, że zawodniczki rekordowo szybko pokonały ostatni kilometr: 3:35.93-3:20.07-2:55.94.
Skok w dal
Najrówniejszą serią i jedynym ponad sześciometrowym skokiem popisała się Roksana Jędraszak (6.02), tegoroczna mistrzyni z hali. Nikola Horowska wynikiem 5.90 zdobyła srebro. NIeprawidłowe pomiary odległości w pierwszej kolejce konkursu były przyczyną przyznania aż trzech brązowych medali, Edycie Bielskiej, Zuzannie Fijak i Adzie Polerowicz.
Pchnięcie kulą
Już w pierwszej kolejce Patrycja Banach (złoto OOM ’19) poprawiła rekord życiowy o 55 centymetrów osiągając 13.90. Odpowiedź ze strony faworytki, Niny Staruch, nastąpiła w trzeciej próbie – 14.08, życiówka poprawiona o równo pół metra. Brąz dla Wiktorii Łuczak 13.22. Dla Niny był to już piąty złoty medal mistrzostw Polski w Karierze (w trzech kategoriach wiekowych).
Pełne wyniki:   MP U20