1 / 0

Paulina Ligarska i Rafał Horbowicz najlepszymi wieloboistami mistrzostw Polski

Paulina Ligarska (SKLA Sopot) oraz Rafał Horbowicz (Warszawianka) zdobyli w Łodzi złote medale mistrzostw Polski w wielobojach.

Paulina Ligarska miała po pierwszym dniu rywalizacji 104 punkty przewagi nad Adrianną Sułek. Niedzielne zmagania lepiej rozpoczęła jednak zawodniczka bydgoskiego Zawiszy, która wygrała skok w dal osiągając 5.82 i zdecydowanie pokonując rywalkę (5.53). Sopocianka dużo lepiej niż Sułek spisała się natomiast w rzucie oszczepem – uzyskała 42.09 w obliczu próby na 37.11. W kończącym wielobój biegu na 800 metrów pierwsza metę minęła Sułek (2:21.38), ale niewielka przewaga nad Ligarską (2:21.53) nie pozwoliła na odrobienie start. Mistrzynią kraju, drugi raz w karierze, została Paulina Ligarska (5648 pkt.). Srebrny medal oraz dodatkowo miano najlepszej zawodniczki w kategorii U23 zgarnęła broniąca tytułu Sułek (5537 pkt.). Brązowy krążek, z rekordem życiowym 5044 pkt., wywalczyła Barbara Kostrzewska.

Rafał Horbowicz starty do Jacka Chochorowskiego zaczął odrabiać już w pierwszej konkurencji niedzieli. Na dystansie 110 metrów przez płotki wygrał z czasem 14.63. W kolejnej próbie – rzucie dyskiem – walczących o złoto pogodził Aleksy Boroń. Młody Warszawiak osiągnął 43.86, a liderzy walki 41.55 (Chochorowski) i 40.99 (Horbowicz). W skoku o tyczce rekord życiowy wynikiem 4.70 wyrównał trenowany przez Marka Rzepkę Horbowicz. Rzut oszczepem podobnie jak dysk padł łupem Boronia (57.06, rekord życiowy), a z duetu walczącego o złoto lepiej na rzutni spisał się Rafał Horbowicz (55.20). Po zmroku rozegrano finałowe zmagania w biegu na 1500 metrów. Na mecie minimalnie szybszy niż ówczesny lider Rafał Horbowicz (4:56.00) był Chochorowski (4:55.77). Ostatecznie złoty medal, także w kategorii U23, zdobył Rafał Horbowicz – 7478 pkt. Srebro z rekordem życiowy 7315 punktów wywalczył Jacek Chochorowski. Najlepszy wynik w karierze – 6875 pkt. – oraz brąz (i srebro w kat. U23) zdobył Aleksy Boroń.

W siedmioboju juniorek starty z pierwszego z powodzeniem odrobiła Edyta Bielska. Zawodniczka Mokasyna Płoty zgromadziła 5056 punktów, wyprzedziła liderki po sobotniej odsłonie zmagań i została mistrzynią Polski U20. Drugie miejsce zajęła prowadząca po czterech konkurencjach Klaudia Kronburg (4897 pkt.). Brąz dla obrończyni tytułu Julii Słockiej – 4837 pkt.

Mateusz Murias, lider po sobotnich konkurencjach nie pozwolił wyprzedzić się rywalom w niedzielę i z wynikiem 6513 pkt. został mistrzem Polski U20. Srebro, podobnie jak przed rokiem w Krakowie, zdobył Szymon Kłosiński (6493 pkt.). Brąz dla Eryka Świergockiego – 6383 pkt.

Mistrzynią Polski w 5-boju U16 została Amelia Kielar (3069 pkt.), która wyprzedziła Hannę Grabowską (2989 pkt.) oraz Martynę Sterengę (2960 pkt.). Wśród panów najlepszy był Filip Kucharski (2976 pkt.), srebro zdobył Sebastian Antosiak (2896 pkt.), a brąz Kamil Szuler (2874 pkt.).