1 / 0

Kwidzyn: piąty z rzędu tytuł Tomasza Grycko i pierwsze złoto Lewandowskiego

Po piąty z rzędu tytuł mistrza Polski w biegach przełajowych na długim dystansie sięgnął podczas czempionatu w Kwidzynie Tomasz Grycko. W rywalizacji seniorów na 4 kilometry zwyciężył Marcin Lewandowski.

Nie pokonany w przełajowych mistrzostwach Polski od 2016 roku Tomasz Grycko w Kwidzynie o 11 sekund wyprzedził na mecie Kamila Jastrzębskiego. Trzeci był Błażej Brzeziński. Złoto w kategorii U23 wywalczył ósmy w biegu seniorów Mikołaj Czeronek z wrocławskiego Śląska.

Na krótszym dystansie w rywalizacji seniorów pierwsze miejsce zajął Marcin Lewandowski. Średniodystansowiec bydgoskiego Zawiszy do Kwidzyna przyjechał wprost ze zgrupowania w Warszawie i zdobył debiutancki medal mistrzostw kraju w biegach przełajowych wyprzedzając Patryka Kozłowskiego tylko o 2 sekundy. Wicemistrz w gronie seniorów odebrał także złoty medal w kategorii młodzieżowej. Trzeci był Oliwier Mutwil.

Na dystansie ok. 6 kilometrów w rywalizacji kobiet najlepsze były przygotowujące się do przyszłotygodniowych mistrzostw kraju w maratonie Aleksandra Brzezińska oraz Anna Bańkowska, lepiej znana pod panieńskim nazwiskiem Gosk. Trzecia metę minęła Weronika Lizakowska, która zgarnęła także tytuł mistrzyni kraju do lat 23.

Na krótszym dystansie tryumfowała Paulina Kaczyńska przed Beatą Topką (złoto w kat. U23) oraz Sylwią Indeką.

Kończąca karierę juniorską Klaudia Kazimierska była najlepsza w biegu kobiet U20 na 2 kilometry. Wyprzedziła również przechodzącą do kategorii U23 Zuzannę Bronowską. Trzecia była Olimpia Breza, czwarta Oliwia Sarnecka. Na dłuższym dystansie zdecydowane zwycięstwo odniosła Oliwia Wawrzyniak pokonując Natalię Bielak i Emilię Mikszutę.

W gronie juniorów na krótszym dystansie miejsca na podium wywalczyli Robert Kulik, Filip Ostrowski oraz Tomasz Przybylak. Na dystansie 6 kilometrów dublet biegaczy Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego Toruń – wygrał Jędrzej Poczwardowski przed Wiktorem Szynaką. Na trzecim miejscu finiszował Oleh Kovalchuk z Kondycji Piaseczno.

Wśród juniorek młodszych medale na krótszym dystansie zdobyły Julia Ścisłowska, Wiktoria Prządka oraz Wiktoria Wojtkowiak. Na dłuższej o kilometr trasie pierwszą trójkę stanowiły Lilianna Młynarczyk, Anna Hrycyk i Alicja Barszcz.

Nie zawiódł Krzysztof Różnicki. Sensacyjny mistrz Polski seniorów z Włocławka na 800 metrów o sekundę wyprzedził Filipa Raka i zdobył złoto w rywalizacji juniorów młodszych na ok. 3 kilometry. Brąz wywalczył Kacper Lewalski. W dłuższym biegu najlepszy był Jakub Strzelczyk, drugie miejsce zajął Patryk Szmit, a trzeci był Kacper Adamczak.