Menu
1 / 2
Aktualności /

ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego

ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego
ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego

Justyna Święty-Ersetic oraz Wojciech Nowicki zdobyli Złote Kolce – najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce wręczono podczas programu na żywo emitowanego w TVP Sport.

Justyna Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 metrów, zwyciężyła w World Athletics Indoor Tour oraz uzyskała drugi czas na świecie. Latem podopieczna Aleksandra Matusińskiego również imponowała na bieżni szybkością. Sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz – pierwszy raz w karierze – sięgnęła po Złote Kolce.

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie w tym trudnym okresie. Bardzo cieszę się, że wygrałam, ale mam nadzieję na kolejne sukcesy. Za chwilę sezon halowy i już w nim chciałbym zaprezentować się z jak najlepszej strony – podkreśliła Justyna Święty-Ersetic.

Podium ORLEN Złotych Kolców 2020 u kobiet uzupełniły biegaczka Sofia Ennaoui oraz oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Wojciech Nowicki został w 2020 roku mistrzem Polski i z wynikiem 80.28 był liderem europejskich tabel. Po ORLEN Złote Kolce młociarz z Białegostoku sięgnął drugi raz w karierze. Poprzednio laureatem rankingu został w 2018 roku, po zdobyciu mistrzostwa Europy.

To zwycięstwo to utwierdzenie w przekonaniu, że nie ma straconych sezonów. W każdym warto się starać i dążyć do swoich celów. Nadal trenować i rozwijać się. Ta nagroda to ukoronowanie pracy w tym sezonie – zaznaczył brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro.

Drugie miejsce w tegorocznych Złotych Kolcach w gronie panów zajął Piotr Lisek, trzeci był Michał Haratyk.

W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów Złotych Kolców wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, Przeglądu Sportowego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Sezon był nietypowy. Zawodnicy nie mieli możliwości pokazania się w imprezach międzynarodowych, bo te zostały odwołane. Nie odbyło się wiele mityngów. Dlatego postanowiono, że w drodze wyjątku zrezygnujemy z tradycyjnego sposobu liczenia i dziesiątki najlepszych wskaże kapituła – tłumaczy Janusz Rozum, który od lat odpowiada za liczenie rankingowych punktów.

Złote Kolce, powstałe w 1970 roku z inicjatywy Andrzeja Gowarzewskiego, naówczas redaktora katowickiego Sportu, świętują w tym roku 50-lecie. Z tej okazji wyłoniono najlepszych w historii rankingu. Wyróżnieni zostali Anita Włodarczyk i Robert Korzeniowski.

Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem, szczególnie że numerycznie jest związane z moim ulubionym dystansem, czyli 50 kilometrami. Ranking Złote Kolce zawsze był dla mnie ważny. Pierwszy raz wygrałem go w 1990 roku, jako młody zawodnik. Byłem wtedy czwarty w mistrzostwach Europy, ale później poprawiłem nieoficjalny rekord świata na 5 kilometrów i to wywindowało mnie na pierwsze miejsce – przyznał czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym.

Odkryciem sezonu 2020 uznano Krzysztofa Różnickiego. W ostatnich miesiącach 17-letni średniodystansowiec z Kaszub zdobył m.in. mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 metrów pokonując we Włocławku Michała Rozmysa.

Faustyna Kotłowska zwyciężyła w kategorii paralekkoatletycznej.

Specjalne wyróżnienie „łowca talentów” powędrowało do rąk Stanisława Anioła. Ten uznany szkoleniowiec ze Stalowej Woli wychował dziesiątki zawodników. W ostatnich latach odkrył dla polskiej lekkoatletyki talent Joanny Jóźwik.  

Specjalną nagrodę wręczono także świętującemu w tym roku jubileusz pięciu dekad pracy w redakcji Przeglądu Sportowego Maciejowi Petruczence. Cenionego redaktora uznano dziennikarzem 50-lecia rankingu Złotych Kolców.

Przedstawiciel PKN ORLEN odebrał podziękowania za wsparcie polskiej lekkoatletyki.

Dla PKN ORLEN to bardzo ważne, że możemy wspierać polską lekkoatletykę, tak Związek jak i indywidualnych sportowców – mówiła Agata Pniewska, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów.

Podczas wieczornego programu okolicznościową statuetkę wręczono także przedstawicielowi firmy TAMEX, Robertowi Burzyckiemu, która jest fundatorem nagród finansowych dla najlepszych zawodników rankingu.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związku Lekkiej Atletyki i Przegląd Sportowy. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski. 

ORLEN Złote Kolce 2020 – klasyfikacja końcowa

Kobiety

1          Justyna Święty-Ersetic
2          Sofia Ennaoui
3          Maria Andrejczyk
4          Malwina Kopron
5          Katarzyna Furmanek
6          Małgorzata Pazda-Pozorska
7          Dominika Stelmach
8          Ewa Swoboda
9          Karolina Kołeczek
10        Kamila Lićwinko

Mężczyźni

1          Wojciech Nowicki
2          Piotr Lisek
3          Michał Haratyk
4          Marcin Krukowski
5          Marcin Lewandowski
6          Paweł Fajdek
7          Rafał Augustyn
7          Konrad Bukowiecki
9          Robert Urbanek
10        Karol Zalewski

Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej