1 / 0

Weekendowe maratony, zwycięstwa debiutantów (4)

Bardzo dobrze wypadł maratoński debiut Kenijczyka Samuela Wanjiru, rekordzisty świata w półmaratonie, który wygrał w Fukuoce, bijąc czasem 2:06:39 rekord trasy. W Mediolanie triumfował jego rodak Evans Cheruiyot, również debiutant.

Poprzedni rekord w Fukuoce należał od 7 lat do Japończyka Atsushi Fujity – 2:06:51. Przed rokiem triumfował tu Etiopczyk Haile Gebrselassie, któremu do rekordu zabrakło zaledwie jednej sekundy.
W niedzielę pierwsza dwójka na mecie biegła razem do 40 km i dopiero na ostatnim odcinku Wanjiru oderwał się Etiopczyka Mergi, który również pobiegł szybciej od dotychczasowego rekordu trasy. Czas 21-letniego Wanjiru (ur. 10.11.1986) jest trzecim w br. na świecie (2:04:26 rekord świata, Gebrselassie – Berlin, 2:06:29 Emmanuel Mutai KEN – Amsterdam). Jednocześnie to drugi wynik uzyskany przez debiutanta, szybciej pobiegł Kenijczyk Evans Rutto - 2:05:50 (Chicago '03).
Samuel Kamau Wanjiru mając 15 lat przebiegł 10000m w czasie 28:36.08. Do niego należy rekord świata juniorów na tym dystansie – 26:41.75. Specjalizuje się na dystansie półmaratonu, na którym ustanowił już trzy rekordy świata: 59:16 (Rotterdam, 11.09.05), 59:53 (Ras Al Khaimah, 09.02.07) i 58:33 (Haga, 17.03.07). Mimo to nie jest zbyt znany szerokiej publiczności, jego jedyny udział w imprezie mistrzowskiej nastąpił w br. w Udine, ale na MŚ w półmaratonie był jedynie 51 (startował nie w pełni zdrowia). Od wielu lat mieszka na terenie Japonii, ostatnio w Fukuoce.
Jego kolejnym biegiem maratońskim będzie Londyn, Wanjiru planuje pobiec poniżej 2:05 i zakwalifikować się do olimpijskiej reprezentacji kraju.
Fukuoka
2:06:39 Samuel Wanjiru (KEN)
2:06:50 Deriba Merga (ETH)
2:07:13 Atsushi Sato (JPN)

W Mediolanie wygrał Evans Cheruiyot, brązowy medalista MŚ w półmaratonie ’07, który również debiutując na trasie maratonu osiągnął 2:09:14, wyprzedzając o 5 sekund Johna Birgena (obaj Kenia), zwycięzcę sprzed 4 lat. B. mistrz świata na 10000m, ich rodak – Charles Kamathi, uplasował się w debiucie na 4 pozycji.
Na 20 pozycji sklasyfikowano Adama Dobrzyńskiego. 27 miejsce zajął 31-letni Rafał Gniła, który (jak podają maratonypolskie.pl) jest kapelanem klubu WKB Meta Lubliniec (i absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie), poprawiając o 1:56 rekord życiowy.
Zdecydowanie najlepszą z pań była Kenijka Pamela Chepchumba (również trzecia na MŚ w Udine),  która wyprzedziła rywalki o ponad 9 minut.
Mediolan
2:09:14 Evans Cheruiyot (KEN)
2:09:18 John Birgan (KEN)
2:10:38 Norman Dlomo (RSA)
2:11:24 Charles Kamathi (KEN)
20) 2:23:35 Adam Dobrzyński (Ekspres Katowice)
27) 2:28:48 Rafał Gniła (WKB Meta Lubliniec)
2:25:36 Pamela Chepchumba (KEN)
2:34:59 Marcella Mancini (ITA)

Kolejny debiutant triumfował w Singapurze, ale 19-letni Kenijczyk Elijah Mbogo został niespodziewanym zwycięzcą z innego powodu. Miał spełniać rolę „zająca” do 30 km, ale gdy zorientował się, że grupa prowadząca nie jest zbyt silna postanowił podjąć próbę ukończenia całego dystansu. Wygrał w czasie 2:14:23, bijąc rekord trasy Amosa Matui o 38 sekund. Matui tym razem przegrał bieg o 2 sekundy, a w dwóch ostatnich edycjach zwyciężał ustanawiając rekordy trasy.
40-letnia Edith Masai (dwukrotna mistrzyni świata w przełajach, ósma na MŚ ’07 w maratonie), musiała uznać wyższość Etiopki Alem Ashebier, która wygrała o prawie minutę.
Singapur
2:14:23 Elijah Mbogo (KEN)
2:14:25 Amos Matui (KEN)
2:14:43 David Cheruiyot (KEN)
2:37:08 Alem Ashebier (ETH)
2:38:07 Edith Masai (KEN)

26. edycja Macao International Marathon stała pod znakiem triumfu zawodników z Korei Północnej. Wśród mężczyzn wygrał Ri Kum Song – 2:17:40 wyprzedzając o 18 sekund Kenijczyka Josepha Kadona. W kategorii kobiet zwyciężyła Pyo Un Suk powtarzając ubiegłoroczny sukces, w identycznym czasie (!) – 2:38:27 (rekord życiowy 2:28:54’07, Pyongyang). Edyta Lewandowska, druga przed rokiem, uplasowała się na czwartej pozycji z wynikiem 2:43:28.