Menu
1 / 0
Aktualności /

Dawid Tomala ze złotem MP na 50 km i minimum olimpijskim

Dawid Tomala ze złotem MP na 50 km i minimum olimpijskim

W słowackich Dudincach Dawid Tomala (KU AZS Politechniki Opolskiej Opole) został mistrzem Polski w chodzie na dystansie 50 kilometrów, a czasem 3:49:23 wypełnił minimum na igrzyska w Tokio.  

Dla 31-letniego Tomali start w Dudincach był pierwszym ukończonym na najdłuższym dystansie chodziarskim. Specjalizujący się dotychczas w rywalizacji na 20 kilometrów (m.in. medal mistrzostw Europy U23) Polak uzyskał na Słowacji wynik lepszy o przeszło pół minuty od ustalonego na poziomie 3:50:00 minimum olimpijskiego. Dotychczas rezultaty lepsze od wskaźnika na Tokio na dystansie 50 kilometrów uzyskali już Rafał Augustyn i Artur Brzozowski. Tomala w ramach mityngu Dudinská Päťdesiatka zajął piąte miejsce. Wygrał Gwatemalczyk Barrondo Garcia Bernardo Uriel – 3:47:01.

Wicemistrzem Polski został Rafał Sikora (4:07:56), brąz zdobył Robert Goławski (4:40:48).

Wydarzeniem dnia w świecie chodu sportowego było ustanowienie rekordu globu na 20 kilometrów. W Huangshan Chinka Yang Jiayo pokonała ten dystans w 1:23:49. Dotychczas najlepszy wynik w historii wynosił 1:24:38 i został ustanowiony 6 lat temu w hiszpańskim mieście A Coruña przez Liu Hong.

Pełne wyniki: Dudince

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjny): Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej