1 / 2

75. PZLA MP U20: biegi przez płotki ozdobą ostatniego dnia mistrzostw

75. PZLA MP U20: biegi przez płotki ozdobą ostatniego dnia mistrzostw 75. PZLA MP U20: biegi przez płotki ozdobą ostatniego dnia mistrzostw

Jakub Szymański (SKLA Sopot) w biegu na 110 metrów przez płotki oraz Weronika Nagięć (AZS-AWF Kraków) na 100 metrów przez płotki triumfując w mistrzostwach Polski w Lublinie uzyskali czołowe wyniki w Europie w kategorii U20. W rzucie młotem Tomasz Ratajczyk niespodziewanie pokonał Dawida Piłata.

Bieg na 200 metrów kobiet

W wyrównanym biegu finałowym Marta Zimna wpadła na metę niemal równocześnie z Magdaleną Niemczyk. Obie panie uzyskały czas 23.75, ale o tysięczne części sekundy szybsza była Zimna. Brązową medalistką została Monika Romaszko – 23.96.

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Najszybszym juniorem mistrzostw został Oliwer Wdowik. Obrońca tytułu jako jedyny złamał barierę 21 sekund finiszując z rekordem życiowym 20.96. Srebrny medal wywalczył Igor Bogaczyński. Sprinter z Jarocina dziś uzyskał 21.24, ale podczas sobotnich eliminacji czasem 21.16 wypełnił minimum na mistrzostwa Europy i świata juniorów. Brązowy medal dla Damiana Sobóla – 21.43.

Bieg na 1500 metrów kobiet

Tempo biegowi nadawały trzy zawodniczki. Pewne zwycięstwo odniosła Julia Ścisłowska, która finiszowała z czasem 4:27.81. Wicemistrzynią Polski została Alicja Wójcik – 4:29.54. Brązowy medal zdobyła Julia Jaguścik – 4:30.26.

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Długo na prowadzeniu utrzymywał się Jędrzej Poczwardowski. Na nieco ponad 200 metrów przed metą skutecznie zaatakowali go Maciej Wyderka i Filip Rak. Przed główną trybuną od rywali odskoczył Filip Rak i on zdobył złoto z czasem 3:49.19. Drugi był Wyderka – 3:50.68. Brązowy medal zdobył Poczwardowski – 3:52.09

Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet

Od połowy dystansu na prowadzenie wysunęła się Weronika Nagięć, która wygrała z czasem 13.28 – drugim najlepszym wynikiem w Europie w kategorii U20 w tym sezonie. Szybko pobiegły także Marika Majewska i Weronika Barcz. Druga na mecie Majewska uzyskała czas 13.39 i poprawiła rekord życiowy. Brązowa medalistka uzyskała czas 13.58. Cała trójka medalistek już przed lubelskim czempionatem miała wypełnione minima na mistrzostwa świata i Europy juniorów.

Bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn

Faworyt konkurencji Jakub Szymański z SKLA Sopot nie zawiódł i odniósł w Lublinie pewne zwycięstwo poprawiając w finale rekord życiowy. Czas 13.46 pozwolił przesunąć mu się na trzecie miejsce w światowych i drugie w europejskich tabelach U20. Drugi na mecie był Oskar Łucki (14.09), trzeci Kornel Rybacki – 14.26.

Sztafeta 4 x 400 metrów kobiet

Z czasem 3:48.73 wygrały panie z ALKS-u AJP Gorzów Wielkopolski. Srebro dla Juvenii Puszczykowo (4:00.73), brąz dla Resovii Rzeszów – 4:12.93.

Sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn

Zespół klubu Prefbet-Sonarol do ostatnich metrów nie oddał prowadzenia na rzecz Stali Ostrów Wielkopolski i zdobył złote medale z czasem 3:16.86. Tuż za zwycięską ekipą linię mety przekroczyła sztafeta z Wielkopolski – 3:17.00. Brązowe medale wywalczyli sprinterzy bydgoskiego Zawiszy – 3:21.40.

Trójskok kobiet

Skacząc w piątej kolejce finału 12.96 Joanna Mosiek nie tylko zapewniła sobie złoto, ale także wypełniła minimum na sierpniowe mistrzostwa świata juniorów w Nairobi. Drugie miejsce zajęła Julia Wyrwas – 12.58. Brązową medalistką została Kinga Staszczuk – 12.33.

Trójskok mężczyzn

Wojciech Galik zdeklasował rywali i jako jedyny uzyskał w Lublinie wynik ponad 15 metrów. W najdalszej próbie osiągnął 15.13. Drugi był Jakub Bracki (14.61), trzeci Szymon Cieślak (14.46).

Skok wzwyż mężczyzn

Lider europejskich tabel Mateusz Kołodziejski potwierdził dobre przygotowanie do sezonu triumfując z wynikiem 2.17. Minimum na mistrzostwa Europy U20 wypełnił Jakub Hołub – kontynuujący rodzinne tradycje skoku wzwyż zawodnik AZSu UMCS Lublin pokonał na domowym obiekcie poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.15. Trzeci był Jakub Nielub – 2.09.

Skok o tyczce mężczyzn

Adrian Kupczak zaliczył 4.80 i miał trzy nieudane podejścia na 5.00, ale został mistrzem Polski. Zaliczając 4.60 srebrny medal zapewnił sobie Filip Kempski. Brąz wywalczył w Lublinie Eryk Fursewicz – 4.50.

Rzut dyskiem kobiet

Od pierwszej kolejki liderką konkursu była Martyna Dobrowolska, która zwycięstwo przypieczętowała rzutem na 45.89. Wicemistrzynią Polski z rekordem życiowym 43.98, osiągniętym w szóstej serii, została Paulina Polańska. Brązowy medal zdobyła Aleksandra Chmielewska – 41.61.

Rzut dyskiem mężczyzn

Złoty medal po rzucie na 55.40 zdobył Michał Matyja. Drugie miejsce wywalczył Damian Rodziak (53.94), a brązowy Jakub Korejba (53.64).

Rzut młotem mężczyzn

Tomasz Ratajczyk, przed rokiem drugi, tym razem był najlepszym młociarzem. Niespodziewanie pokonał faworyta, czyli Dawida Piłata. Zawodnik z Warszawy w najdalszej próbie osiągnął 75.28. Drugie miejsce zajął rekordzista kraju U20 – Piłat w Lublinie rzucił 74.31. Grono medalistów uzupełnił Adam Ziółkowski – 66.70.

Wyniki: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk