1 / 0

ME U23 w Tallinnie: brązowy medal żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów

W ostatnim dniu mistrzostw Europy U23 w Tallinnie brązowy medal zdobyła żeńska sztafeta 4 x 400 metrów biegnąca w składzie Natalia Wosztyl, Aleksandra Formella, Karolina Łozowska, Kinga Gacka. Polska wywalczyła w stolicy Estonii pięć krążków, w tym dwa złote.

Świetnie na trzeciej zmianie wyprowadziła nasz zespół na drugie miejsce Łozowska. Dzielnie broniła tej pozycji Gacka, która na ostatnich metrach miała za rywalki zawodniczki z Czech, Francji i Niemiec. Ostatecznie bydgoszczance udało się przyprowadzić nasz zespół na trzecim miejscu. Wygrały Czeszki, które po złoto poprowadziła zwyciężczyni biegu indywidualnego Lada Vondrová, drugą lokatę zajęły Francuzki. Biało-czerwone finiszowały jako trzecie z czasem 3:30.38.

- Jestem niesamowicie szczęśliwa, to mój pierwszy medal na imprezie międzynarodowej i czuję się cudowanie – mówiła po biegu w rozmowie z European Athletics Kinga Gacka.

Czwarte miejsce – po dyskwalifikacji Włoszek – zdobyła polska sztafeta pań 4 x 100 metrów. Adrianna Gąsior, Paulina Guzowska, Alicja Struzik i Magdalena Stefanowicz uzyskały w Estonii czas 44.22. Niesamowicie spisały się Niemki – w porannych eliminacjach poprawiły rekord mistrzostw, a w wieczornym finale wyśrubowały go do poziomu 43.05.

Także na czwartej lokacie start zakończyła męska sztafeta sprinterska. Damian Trzaska, Łukasz Żok, Patryk Wykrota i Artur Łęczycki w szybkim biegu, w którym sklasyfikowano tylko cztery zespoły uzyskali czas 39.67. Podobnie jak wśród pań wygrali zawodnicy z Niemiec. Zespół naszych zachodnich sąsiadów czasem 38.70 ustanowił rekord Europy do lat 23.

Trzy Polki wystartowały w finale rywalizacji na dystansie 1500 metrów. Długo na czele biegła Eliza Megger. Później z tyłu stawki do przodu przesunęła się także Klaudia Kazimierska. Megger nie wytrzymała jednak tempa rywalek i finiszowała piąta z czasem 4:15.07. Siódma linię mety minęła Kazimierska (4:17.47), a dziewiąta była Aleksandra Płocińska (4:18.88).

Z dobrej strony zaprezentował się w Tallinnie Dawid Wegner. Oszczepnik Startu Nakło po rzucie na 77.17 w drugiej kolejce był na medalowej pozycji. W dalszej części konkursu lepiej zaczęli rzucać rywale Polaka, który ostatecznie spadł na piątą pozycję. Wygrał Fin Topias Laine z najlepszym wynikiem w europejskich tabelach U23 – 81.67. Drugi z Polaków – Oskar Trejgo – zajął 10. miejsce.

W biegu na 5000 metrów trzynasta z czasem 16:42.40 była Julia Afelt. Na starcie nie zobaczyliśmy ostatecznie Beaty Topki, która na początku mistrzostw startowała na dwukrotnie dłuższym dystansie. Wygrała Włoszka Nadia Battocletti – 15:37.20.

Polska kończy mistrzostwa U23 w Tallinnie z pięcioma medalami – dwoma złotymi, jednym srebrnym i dwoma brązowymi. W klasyfikacji punktowej z dorobkiem 77,5 pkt. Polska zajęła szóste miejsce.

Od czwartku na tym samym stadionie w Tallinnie rozgrywane będą mistrzostwa Europy do lat 20. Kolejna edycja młodzieżowego czempionatu odbędzie się latem 2023 roku w Espoo (Finlandia).

Pełne wyniki: Tallinn

Maciej Jałoszyński / foto: Ola Wizor