Menu
1 / 0
Aktualności /

Ryga gospodarzem pierwszej edycji mistrzostw świata w biegach ulicznych

Ryga gospodarzem pierwszej edycji mistrzostw świata w biegach ulicznych

Obradująca w Tokio Rada World Athletics wybrała gospodarzy trzech imprez, które są zaplanowane na sezony 2022 i 2023, w tym inauguracyjnej edycji mistrzostw świata w biegach ulicznych.

Na przełomie września i października 2023 roku w kalendarzu lekkoatletycznym zadebiutują mistrzostwa świata w biegach ulicznych. W programie imprezy ma znaleźć się półmaraton i bieg na dystansie 5 kilometrów. Organizatorem inauguracyjnej edycji mistrzostw będzie stolica Łotwy – Ryga. Oprócz Łotyszy chęć organizacji zawodów wyrażało jeszcze jedenaście miast z całego świata. Warto dodać, że w kalendarzu lekkoatletycznym dwukrotnie znajdowały się już mistrzostwa świata w biegach ulicznych. Nazwę taką nadano w 2006 i 2007 roku obecnym mistrzostwom świata w półmaratonie. W Debreczynie i w Udine rywalizowano wówczas na dystansie 20 kilometrów. Natomiast od 1983 do 1991 roku odbywały się mistrzostwa świata kobiet w biegach ulicznych na dystansach 10 i 15 kilometrów.

Nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet, które w maju gościliśmy w Polsce na Stadionie Śląskim, ponownie zagoszczą w Azji. Gospodarzem edycji zaplanowanej na rok 2023 będzie na Kanton. To ponad 10-milionowe miasto położone ok. 2000 kilometrów na południe od Pekinu, w pobliżu Hong Kongu, było w przeszłości gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw Azji czy igrzysk azjatyckich. World Athletics Relays wrócą na Daleki Wschód po czterech latach – w 2019 roku gospodarzem była Jokohama. W sezonie 2023 impreza odbędzie się najpewniej w maju i będzie kwalifikacją do mistrzostw świata w Budapeszcie (2023) i igrzysk w Paryżu (2024). 

Po odebraniu Mińskowi praw do goszczenia drużynowych mistrzostw świata w chodzie sportowym nowym gospodarzem zawodów, planowanych na rok 2022, został Maskat – stolica Omanu. Zawody w chodzie będą pierwszą imprezą organizowaną w tym kraju pod egidą World Athletics. Przypomnijmy, że pierwotnie ta edycja chodziarskich mistrzostw miała odbyć się już wiosną 2020 roku, ale z powodu pandemii COVID-19 została odłożona w czasie.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej