1 / 0

MŚ U20 w Nairobi: brązowy medal i rekord Europy juniorów sztafety panów 4 x 100 metrów

Dominik Łuczyński, Patryk Krupa, Jakub Pietrusa, Oliwer Wdowik czasem 38.90 poprawili własny rekord Europy juniorów i zdobyli brązowy medal mistrzostw świata juniorów w Nairobi. Polska zakończyła czempionat z dorobkiem pięciu krążków.

W finale polscy sprinterzy pobiegli o 0.03 sekundy szybciej niż w sobotnich eliminacjach. Biało-czerwoni ulegli jedynie Jamajczykom oraz zawodnikom z RPA, którzy czasem 38.51 poprawili juniorski rekord globu. Poniżej dotychczasowego rekordu pobiegli też drudzy na mecie zawodnicy z wyspy Usaina Bolta (38.61). Polacy uzyskali najlepszy czas od trzech lat, gdy seniorska sztafeta pobiegła w Goleniowie – przed mistrzostwami Europy w Berlinie – 38.77. Młodzi polscy sprinterzy zdobyli dla naszego kraju drugi medal światowego czempionatu juniorów w sztafecie 4 x 100 metrów. Poprzednio na podium tej konkurencji stanęli Jarosław Kaniecki, Tomasz Jędrusik, Jacek Konopka i Marek Parjaszewski w 1986 roku, podczas inauguracyjnej edycji mistrzostw, która odbyła się w Atenach.

Dobry występ zanotowały w Nairobi także polskie sprinterki. W finale Dorota Puzio, Monika Romaszko, Marta Zimna oraz Magdalena Niemczyk czasem 44.31 poprawiły rekord Polski juniorek, który – w tym samym składzie – ustanowiły podczas lipcowych mistrzostw Europy w Tallinnie. Na ostatniej prostej Niemczyk biegła trzecia, ale musiała uznać wyższość lepiej dysponowanych rywalek. Polki finiszowały czwarte, a zwyciężyły sprinterki z Jamajki, które czasem 42.94 ustanowiły rekord świata juniorek.

W finale biegu na 800 metrów szóste miejsce z czasem 1:49.40 zajął Kacper Lewalski. Polak przez cały dystans biegł z tyłu stawki, w której ton rywalizacji nadawali bardzo szybcy Kenijczycy. Na mecie zwycięzca Noah Kibet Emmanuel Wanyonyi, po odparciu ataku Algierczyka, wygrał ze znakomitym czasem 1:43.76. Ten czas jest rekordem mistrzostw świata juniorów.

Także szóste miejsce wywalczyła, w finale biegu na 400 metrów przez płotki, Alicja Kaczmarek. Polka uzyskała czas 58.62. Wygrała, po świetnym finiszu, Heidi Salminen z Finlandii – 56.94.

Nasza sztafeta 4 x 400 metrów w składzie Michał Wróbel, Jakub Sobura-Durma, Jakub Kozacki i Patryk Grzegorzewicz nie nawiązała walki z czołowymi reprezentacjami mistrzostw. Panowie z czasem 3:09.74 wywalczyli szóste miejsce. Złoto zdobyła ekipa Botswany, która kontrolowała bieg i wygrała z 3:05.22.

Siódme miejsce w biegu na 5000 metrów zajęła Oliwia Wawrzyniak, która osiągnęła czas 17:17.59. Wygrała Mizan Alem z Etiopii – 16:05.61.

W skoku w dal do wąskiego finału nie awansowały dziewiąta Anna Matuszewicz (6.15) oraz dziesiąta Roksana Jędraszak (6.07). Mistrzynią świata juniorek została Szwedka Maja Åskag – 6.60.

Polska zakończyła mistrzostwa U20 z dorobkiem pięciu medali – dwóch srebrnych i trzech brązowych. To najlepszy wynik od mistrzostw w Kingston w 2002 roku, ale trzeba pamiętać, że w Nairobi zabrakło wielu czołowych reprezentacji. Niemniej należy docenić polskie medale i liczne miejsca w finałach – biało-czerwoni zdobyli 68 punktów, które dały im siódmą lokatę w klasyfikacji. To najlepszy wynik od mistrzostw w Santiago de Chile przed 21 laty.

Kolejna edycja mistrzostw świata U20 odbędzie się w przyszłym roku w Cali (Kolumbia). Zawody w 2024 lub 2026 roku ma szanse zorganizować Bydgoszcz, która wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki przedłożyła do World Athletics stosowne wstępne dokumenty aplikacyjne.

Pełne wyniki: Nairobi

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne, Oliwer Wdowik członek brązowej sztafety): Marek Biczyk