1 / 0

Fenomenalne 400 metrów Polek podczas Zlatej Tretry w Ostrawie

Natalia Kaczmarek wygrała bieg na 400 metrów podczas mityngu Zlatá Tretra w Ostrawie (World Athletics Continental Tour Gold) uzyskując czas 50.16 – najlepszy w tym roku rezultat w Europie.

Polka, biegnąca na ósmym torze, zaimponowała na finiszowej prostej. Na ostatnich metrach zdystansowała rywalki i awansowała z czwartej na pierwszą pozycję. Metę minęła z czasem 50.16 – najlepszym w Europie w sezonie 2022 oraz drugim rezultatem w historii polskiej lekkoatletyki. To był najszybszy bieg polskiej zawodniczki od czasów triumfów Ireny Szewińskiej. Równie imponująco pobiegła Anna Kiełbasińska – trzecia na mecie z wynikiem 50.38, drugim najlepszym w Europie i trzecim all-time w naszym kraju. Piąta finiszowała Justyna Święty-Ersetic – 51.09.

Kolejny szybki bieg na 100 metrów przez płotki ma za sobą Pia Skrzyszowska. W piątek w Poznaniu uzyskała 12.68, a we wtorek uległa jedynie mistrzyni olimpijskiej Portorykance Jasmine Camacho-Quinn osiągając czas 12.65. Urodzona w 2001 roku warszawianka jest coraz bliżej poprawienia wynoszącego 12.63 rekordu Polski U23 Zofii Bielczyk z 1979 roku.

Ósma w biegu na 1500 metrów była Sofia Ennaoui. Wracająca na bieżnię, po blisko dwuletniej przerwie, Polka uzyskała w Ostrawie czas 4:03.93. Tym samym wypełniła minima na mistrzostwa Europy w Monachium oraz światowy czempionat w Oregonie. Wskaźnik na zawody w Monachium czasem 4:04.90 uzyskała także trzynasta Eliza Megger. Osiemansta była Weronika Lizakowska (4:13.59).  Wygrała, osiągając 3:59.19, Diribe Welteji.

W pchnięciu kulą czwarte miejsce z wynikiem 20.81 zajął Michał Haratyk. Tuż za nim, na piątej pozycji, uplasował się Konrad Bukowiecki (20.53). Wygrał Amerykanin Joe Kovacs – 22.25.

Bieg na 800 metrów zakończył się zwycięstwem Emmanuela Wanyonyi (1:44.15). Na mecie trzynasty był Patryk Dobek (1:47.61).

Pełne wyniki: Ostrawa

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk