1 / 0

Michał Gawenda mistrzem Europy U18 w skoku o tyczce. Dwa brązy sprinterów

Tyczkarz warszawskiej Skry Michał Gawenda pokonując 5.10 został w Jerozolimie mistrzem Europy do lat 18. W trzecim dniu zawodów brązowe medale wywalczyli też nasi sprinterzy – Michał Gorzkowicz w biegu na 200 metrów oraz Adrian Wójciak w rywalizacji na dystansie 400 metrów.

De facto Gawenda ostateczny triumf zapewnił sobie pokonując w pierwszej kolejności 5.00. Rywale – Szwed Linus Jönsson oraz Szwajcar Valentin Imsand odpowiednio w trzeciej i drugiej próbie. Później cała trójka w drugich podejściach zaliczyła 5.10. Nieudane skoki wszystkich na 5.25 przesądziły o ostatecznym triumfie Gawendy. Zawodnik Skry Warszawa – trenowany przez swojego ojca Andrzeja, przed laty czołowego polskiego tyczkarza – został pierwszym polskim mistrzem Europy w kategorii U18.

Worek z medalami w trzecim dniu zawodów otworzył jednak Adrian Wójciak. Urodzony w 2005 roku Polak mimo, że zabrakło mu wyraźnie sił na ostatnich metrach zdobył brąz w biegu na 400 metrów. Na mecie czasem 48.13 poprawił rekord życiowy. Drugi brąz wywalczył Michał Gorzkowicz. Rówieśnik Wójciaka był trzeci na 200 metrów. Na mecie uzyskał rekord życiowy – 21.34.

Na czwartych miejscach rywalizację zakończyły w biegu na 200 metrów Maria Jarosińska (24.22w, +2,5 m/s) oraz na dystansie 1500 metrów Zuzanna Wiernicka (4:27.10).

Polska po trzech dniach rywalizacji z czterema medalami zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzą Brytyjczycy.

Jutro ostatni dzień zawodów, transmisje w TVP Sport.

Pełne wyniki: Jerozolima