1 / 2

Oregon: Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią świata w chodzie na 20 kilometrów

Oregon: Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią świata w chodzie na 20 kilometrów Oregon: Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią świata w chodzie na 20 kilometrów

Katarzyna Zdziebło (Stal Mielec) zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w Oregonie w rywalizacji na dystansie 20 kilometrów. Podopieczna Grzegorza Tomali poprawiła na trasie w Eugene rekord Polski*. Sztafeta mieszana była w finale czwarta.

Polka od początku trzymała się w czołówce. Początkowo szła trzecia, ale na dystansie przyspieszała. Kolejne kilometry pokonywała równym i coraz szybszym tempem. To pozwoliło jej na końcówce przesunąć się na znakomite drugie miejsce. Na mecie cieszyła się nie tylko ze srebrnego medalu, ale także rekordu Polski – 1:27:31. Wychowanka Stali Mielec wymazała z tabel wynik Agnieszki Dygacz, który wynosił 1:28:58. Wygrała Peruwianka Kimberly García León – 1:26:58. Za Polką finiszowała Shijie Qieyang (1:27:56), którą nasza zawodniczka wyprzedziła w końcówce rywalizacji. Warto dodać, że Katarzyna Zdziebło w Eugene wystartuje jeszcze na dystansie 35 kilometrów.

Drogę do finału utorowała polskiej sztafecie niezawodna Justyna Święty-Ersetic, która popisała się na czwartej zmianie sztafety mieszanej. Wcześniej pobiegł Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan oraz Karol Zalewski. Biało-czerwoni uzyskali wtedy czas 3:13.70 i zajęli trzecie miejsce. W wieczornej (wczesny ranek czasu warszawskiego) sesji Polacy od początku biegli w połowie stawki. Karol Zalewski, Justyna Swięty-Ersetic, Kajetan Duszyński i Natalia Kaczmarek finiszowali na czwartym miejscu. Na mecie nasz zespół uzyskał 3:12.31. Mistrzami świata zostali sztafetowcy z Dominikany, a srebro na ostatnich metrach wydarła dla Holandii Femke Bol.

Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) był pierwszym biało-czerwonym, który zaprezentował się w Eugene. Mistrz olimpijski już w pierwszy rzucie bez problemu uporał się z ustalonym na poziomie 77.50 minimum kwalifikacyjnym. Polak, który po konkursie przyznał, że koło i pogoda w Eugene były dla niego idealne, rzucił 79.22. W swojej grupie eliminacyjnej był drugi, za Danielem Haugh – Amerykanin dopiero w trzeciej serii machnął 79.34. Rywalizację w grupie B wygrał Paweł Fajdek. Po przeciętnej próbie na 74.63 w drugiej obrońca tytułu popisał się rzutem na 80.09 i bez problemu awansował do potyczki medalowej.

Bez problemu, po dobrym finiszu, do półfinału rywalizacji na 1500 metrów awansowała Sofia Ennaoui. Podopieczna Wojciecha Szymaniaka była w swoim biegu czwarta z czasem 4:03.52.

Uraz stopy nie pozwolił w pełni wykonać pierwszej próby na 2.17 Norbertowi Kobielskiemu (MKS Inowrocław) i Polak zrezygnował z dalszego udziału w konkursie skoku wzwyż. Na antenie Telewizji Polskiej przyznał, że dla niego to koniec sezonu.

Do finału nie awansowała Malwina Kopron, która rzuciła młotem 70.50. Polka zajęła ostatecznie 15. miejsce. Na eliminacjach przygodę z Eugene zakończyli także nasi kulomioci – Konrad Bukowiecki (20.24) oraz Michał Haratyk (20.08).

Pełne wyniki: Eugene / Oregon