1 / 0

Złoto polskiej sztafety szwedzkiej na zakończenie EYOF-u

Polska męska sztafeta szwedzka zwyciężyła podczas rozgrywanego w Bańskiej Bystrzycy olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy. Na drugim stopniu podium w tej konkurencji stanęły nasze panie. Srebro zdobyła w sobotę także milerka Zuzanna Wiernicka.

Zespół w składzie Tomasz Bajraszewski, Radosław Lach, Rafał Dziewięcki i Jakub Szarapo uzyskał czas 1:53.70. Na mecie Polacy wyraźnie wyprzedzili rywali z Węgier (1:55.43) oraz Hiszpanii (1:55.80). Chwilę wcześniej o srebro postarała się żeńska sztafeta szwedzka. Maja Woźniak, Maria Jarosińska, Anastazja Kuś oraz Julia Przewieźlik uzyskały czas 2:11.30. Biało-czerwone minimalnie uległy Włoszkom (2:11.27).

Dorobek medalowy lekkoatletów w sobotę powiększyła też Zuzanna Wiernicka. W biegu na 1500 metrów uzyskała czas 4:23.17 i zdobyła srebro. Na mecie lepsza od Polki była tylko Turczynka Ayça Fidanoğlu (4:21.25).

W sumie polscy lekkoatleci zdobyli podczas olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy jedenaście medali – 4 złote, 3 srebrne i 4 brązowe. Dało to biało-czerwonym zwycięstwo w klasyfikacji medalowej lekkoatletyki.

Kolejne edycje EYOF-u odbędą się w Mariborze (2023) oraz Brnie (2025).

Maciej Jałoszyński / foto: Janusz Rozum