1 / 0

Podiebrady: Jakub Jelonek dziesiąty w chodzie na 35 kilometrów

Dziesiąte miejsce Jakuba Jelonka w chodzie na 35 kilometrów było najwyższą lokatą wywalczoną przez reprezentantów Polski podczas niedzielnych drużynowych mistrzostw Europy w chodzie sportowym.

Jelonek, srebrny medalista pucharu Europy sprzed ponad 10 lat (Olhão da Restauração 2011), od początku rywalizacji maszerował na początku drugiej dziesiątki. Po 15 kilometrach był 13., a później zaczął przesuwać się do przodu. Wyprzedził dwu rywali i na mecie zameldował się jako dziesiąty. Finiszował z rekordem życiowym – 3:34:41. Tuż za nim linię mety przekroczył Artur Brzozowski, który także poprawił najlepszy w karierze wynik na dystansie 35 kilometrów – 2:34:41. Wyniki Jelonka i Brzozowskiego są piątym i szóstym rezultatem w historii polskiej lekkoatletyki. Na 25. miejscu finiszował Rafał Sikora (2:46:26). Chód na 35 kilometrów prawdopodobnie był rozegrany po raz ostatni w historii drużynowych mistrzostw Europy.

Nie udało się w Podiebradach uzyskać minimum olimpijskiego w chodzie na 20 kilometrów Katarzynie Zdziebło. Polka już na początku rywalizacji miała wyraźną stratę do liderek, a na jej wynik wpłynęła dodatkowo dwuminutowa kara postoju w tzw. pit stopie. Ostatecznie nasza najlepsza zawodniczka zajęła 14. miejsce z czasem 1:34:18. Olga Chojecka była 15. (1:34:22), Agnieszka Ellward 33. (1:42:44), a Anna Zdziebło 34. (1:42:57). Ostatecznie Polki jako drużyna zostały sklasyfikowane na siódmym miejscu.

Najlepszą polską juniorką w chodzie na 10 kilometrów była Magdalena Żelazna. Zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego walczyła o minimum na mistrzostwa Europy U20, ale nie wywalczyła go. Finiszowała 14. z czasem 50:11. Na dwudziestej lokacie do mety dotarła Izabela Krzyżanowska (51:42), a Emilia Wiśniewska została zdjęta z trasy przez ekipę sędziowską.

Rywalizacji w chodzie na 20 kilometrów nie ukończył Łukasz Niedziałek.

Pełne wyniki: Podiebrady