1 / 2

77. PZLA MP U20: 10.16 (z wiatrem) Marka Zakrzewskiego w biegu na 100 metrów

77. PZLA MP U20: 10.16 (z wiatrem) Marka Zakrzewskiego w biegu na 100 metrów 77. PZLA MP U20: 10.16 (z wiatrem) Marka Zakrzewskiego w biegu na 100 metrów

Znakomity bieg na 100 metrów panów, w którym – przy wietrze wiejącym w plecy z mocą 2,4 m/s – Marek Zakrzewski osiągnął czas 10.16 był ozdobą pierwszego dnia rozgrywanych w Lublinie 77. PZLA Mistrzostw Polski U20.

Bieg na 100 metrów kobiet

Liderka tabel – Aleksandra Piotrowska – najpierw w eliminacjach poprawiła rekord życiowy osiągając 11.50, a godzinę później zdobyła złoty medal biegnąc niewiele wolniej. W finale zawodniczka ze Świecia uzyskała czas 11.51. Z wyrównanego pojedynku o srebro zwycięsko wyszła Maja Łyskowka – zawodniczka miejscowego AZS-u UMCS-u Lublin. Osiągnęła 11.94 i zaledwie o 0.01 sekundy wyprzedziła Ewę Piaszczyńską.

Bieg na 100 metrów mężczyzn

Wyraźną przewagę zbudował sobie Marek Zakrzewski, który triumfował ze znakomitym czasem 10.16. Niestety w biegu towarzyszył sprinterom wiatr w plecy przekraczający normę 2 metrów – osiągnął moc 2,4 m/s. Startem w Lublinie Zakrzewski potwierdził medalowe aspiracje w kontekście sierpniowych mistrzostw Europy juniorów w Jerozolimie. Warto przypomnieć, że na tamtejszym stadionie podopieczny Tomasza Czubaka przed rokiem został złotym medalistą mistrzostw Europy juniorów młodszych (U18). Drugi w Lublinie był Dawid Grząka (10.43w), a trzeci Michał Gorzkowicz (10.60w), który w eliminacjach jako siódmy polski sprinter wypełnił minimum na mistrzostwa kontynentu U20.

Bieg na 3000 metrów kobiet

Paulina Stempniak zdobyła złoto z czasem 9:40.24, odpierając na finiszowych metrach atak Julianny Multan (9:40.76). Brązowy medal zdobyła Aleksandra Szulska – 9:44.30.

Bieg na 3000 metrów mężczyzn

Od początku na prowadzeniu był Kamil Herzyk. Lider krajowych tabel zbudował sobie bezpieczną przewagę i wygrał osiągając czas 8:24.52. Drugi był Tomasz Paja (8:32.39), a trzeci Jakub Napierała (8:33.00).

Skok w dal kobiet

Zdecydowaną faworytką konkursu była Julia Adamczyk. Zawodniczka z Radomia byłą jedyną w stawce finalistek, która w tym sezonie przekroczyła 6 metrów. W Lublinie dokonała tej sztuki we wszystkich mierzonych skokach. Złoto zdobyła z wynikiem 6.25, poprawiając rekord życiowy. Drugie miejsce, także z rekordem życiowym 6.01, zdobyła Julia Nobik. Zdecydowanie swój najlepszy wynik w karierze poprawiła Maja Borchardt, która wywalczyła brąz z wynikiem 5.99.

Skok w dal mężczyzn

Rozstrzygnięcie pierwszych miejsc przyniosła druga kolejka konkursu. W niej Patryk Kamionek skoczył 7.26 i z tym wynikiem zdobył złoty medal mistrzostw Polski. Także w tej części konkursu na 7.24 pofrunął Tobiasz Butra, srebrny medalista. Brązowy medal wywalczył Jakub Ptasiewicz, który skoczył 7.11. Bez medalu zawody zakończył Jakub Róg – lider krajowych tabel.

Pchnięcie kulą kobiet

Zuzanna Maślana w pierwszej próbie uzyskała 16.65, a później poprawiła się jeszcze na 16.80 i 16.97 zdobywając drugi z rzędu złoty medal mistrzostw Polski juniorów. Drugie miejsce zajęła Joanna Marszelewska (13.19), a brąz wywalczyła Anna Kicińska (12.67).

Pchniecie kulą mężczyzn

Już w pierwszej próbie Jakub Buchwald pchnął 17.94 i zapewnił sobie złoty medal. Srebro pchając w drugiej kolejce 17.84 zdobył Mateusz Helman. Ostatnim pchnięciem na podium wskoczył Wojciech Lewkowicz, który w szóstej serii uzyskał 17.74

Pełne wyniki: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk