1 / 0

Lizakowska bliska punktów do rankingu olimpijskiego podczas MŚ w biegach ulicznych w Rydze

Weronika Lizakowska zajmując trzynaste miejsce w biegu na milę wywalczyła najlepszą lokatę z reprezentantów Polski startujących w inauguracyjnej edycji lekkoatletycznych mistrzostw świata w biegach ulicznych, które odbyły się w niedzielę w Rydze.

Debiutująca w rywalizacji na dystansie mili na ulicy Weronika Lizakowska uzyskała w Rydze czas 4:37.04 i zajęła wysokie trzynaste miejsce – pierwsze nie dające punktów do rankingu olimpijskiego. Dwudziesta w tym biegu była Aleksandra Płocińska (4:46.50). Po świetnym finiszu wygrała Diribe Welteji – zdystansowała Faith Kipyegon i czasem 4:21.00 ustanowiła rekord świata. Na tym samym dystansie wśród mężczyzn 27. był Andrzej Kowalczyk (4:12.70), a 31. Filip Ostrowski (4:19.49). Wygrał Hobbs Kessler – 3:56.13.

Na dystansie 5 kilometrów wśród pań uzyskując czas 16:00, czyli rekord życiowy, jako dwudziesta do mety dotarła Paulina Kaczyńska. Beatrice Chebet zdobyła złoty medal osiągając 14:35. W rywalizacji mężczyzn Marcin Biskup z reprezentacji Polski, której generalnym sponsorem jest Grupa Orlen, zajął w biegu na 5 kilometrów 39. miejsce. Uzyskał czas 14:40, a wygrał z wynikiem 12:59 Hagos Gebrhiwet.

Następne edycje mistrzostw świata w biegach ulicznych odbędą się w 2025 roku w San Jose oraz w 2026 w Kopenhadze.