Menu
1 / 0
Aktualności /

Wspominamy tych, którzy odeszli

Wspominamy tych, którzy odeszli

Przełom października i listopada to zawsze czas gdy z zadumą wspominamy tych, którzy odeszli. Przypominamy osoby ze środowiska polskiej lekkoatletyki, które zmarły w minionych dwunastu miesiącach.

Listopad 2022

Henryk Tokarski – trener lekkoatletyczny związany z Trójmiastem. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako szkoleniowiec w Spójni Gdańsk. Wśród jego zawodników można wymieć m.in. Lecha Boguszewicza, czwartego zawodnika mistrzostw Europy w Belgradzie (1962) w biegu na dystansie 5000 metrów. Wieloletni członek zarządu Wojewódzkiego Związku Lekkiej Atletyki w Gdańsku.

Grudzień 2022

Jan Mochocki – w młodości dyskobol związany z Sandomierzem. Przez lata aktywny działacz klubów kieleckich. Odpowiadał za organizację w Kielcach mistrzostw Polski seniorów oraz memoriału Kusocińskiego. W latach 2009-2012 członek zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Henryk Szordykowski – zmarły 25 grudnia czołowy miller Europy, dwukrotny medalista mistrzostw Europy (Ateny 1969, Helsinki 1971) w biegu na 1500 metrów. Sześciokrotny medalista halowych mistrzostw Europy. Rekordzista Polski. Startował również w USA trzykrotnie zdobywając halowe mistrzostwo tego kraju. W 1970 roku został zwycięzcą pierwszej edycji rankingu Złote Kolce.

Styczeń 2023

Bogdan Winiarski – brązowy medalista mistrzostw Polski w rzucie dyskiem w roku 1957. Trener i animator sportu związany ze Skarżyskiem-Kamienną.

Jerzy Miliczenko – skoczek wzwyż broniący barw Lumelu Zielona Góra. Wicemistrz Polski z 1973 roku. Finalista mistrzostw Europy juniorów.

Luty 2023

Jerzy Bula – oszczepnik śląskich klubów. Dwukrotny medalista mistrzostw Polski (Szczecin 1965, Poznań 1966). Reprezentant Polski oraz główny krajowy rywal Janusza Sidły i Władysława Nikiciuka w połowie lat 60.

Marzec 2023

Ryszard Tomaszewski – brązowy medalista mistrzostw Polski w skoku o tyczce. Ceniony trener, który doprowadził Władysława Kozakiewicza do zdobycia złotego medalu olimpijskiego w Moskwie. Od 1972 roku jako trener kadry sprawował opiekę nad szeregiem zawodników, którzy święcili triumfy w Polsce i zagranicą. Wśród jego podopiecznych można wymienić m.in. Tadeusza Olszewskiego czy Wojciecha Buciarskiego.

Maciej Płuska – zasłużony działacz lekkoatletyczny, który przez wiele lat szefował Opolskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki. W ostatnich latach pracował w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Kwiecień 2023

Janusz Grzeszczuk – mistrz Polski w biegu na 800 metrów z 1965 roku. Reprezentant Polski w biegach. Pracownik Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Przyczynił się do organizacji w tym mieście, w sezonie 1990, akademickich mistrzostw świata w biegach przełajowych.

Jerzy Fijałkowski – sędzia lekkoatletyczny z Warszawy, który cieszył się wyjątkowym autorytetem wśród zawodników i trenerów. Pełnił funkcję sędziego głównego rzutów na imprezach międzynarodowych rozgrywanych w Polsce.

Zygfryd Cyrklaff – dwukrotny medalista mistrzostw Polski w chodzie sportowy na dystansie 20 kilometrów (Kraków 1969, Warszawa 1970). Po zakończeniu kariery pracował jako trener przyczyniając się do dynamicznego rozwoju chodu w Polsce. śród nich byli m.in. Katarzyna Schewe-Radtke, Jolanta Frysztak, bracia bliźniacy Grzegorz i Jacek Muller, Stanisław Stosik.

Maj 2023

Eugeniusz Bedeniczuk – trójskoczek, olimpijczyk z Barcelony. Finalista mistrzostw Europy (Split 1990) i uczestnik mistrzostw świata (Tokio 1991). Siedmiokrotny medalista mistrzostw Polski. Reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych. Jego rekord życiowy – 17.08 – to nadal czwarty wynik w historii polskiej lekkoatletyki.

Bogumił Mańka – pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i ceniony trener konkurencji skokowych. Jako szkoleniowiec współpracował z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki od roku 1976. Specjalista skoku wzwyż. Był szkoleniowcem m.in. Danuty Bułkowskiej, Beaty Hołub, Krzysztofa Krawczyka czy Urszuli Domel i Donaty Jancewicz. Przez blisko dekadę pracował z Justyną Kasprzycką.

Edward Czernik – czołowy skoczek wzwyż świata w latach 60. Pięciokrotny mistrz Polski. Rekord Polski, skacząc system przerzutowym, doprowadził do poziomu 2.20. Dziesiąty zawodnik igrzysk w Tokio. Po zakończeniu kariery był trenerem – pracował w Lubtourze Zielona Góra, a także w Dubaju. Autor książki Przeskoczyłem siebie z 1985 roku.

Czerwiec 2023

Andrzej Piotrowski – wybitny szkoleniowiec, twórca sukcesów żeńskiej sztafety 4 x 100 metrów w latach 60. Był trenerem Ireny Szewiński i Ewy Kłobukowskiej. Pracując z polskimi sprinterkami świętował triumfy na mistrzostwach Europy w Budapeszcie (1965) oraz przede wszystkim igrzyskach w Tokio (1964). W 1985 roku wyjechał do Meksyku. W 1999 roku w Sewilli brązowy medal mistrzostw świata w biegu na 400 metrów zdobył jego podopieczny Alejandro Cárdenas.

Sierpień 2023

Romuald Chyliński – zawodnik, trener i wychowawca wielu czołowych polskich zawodników. Przez długie lata pełnił funkcję sekretarza i trenera koordynatora klubu sportowego Podlasie Białystok. 

Henryk Bajiński – sędzia lekkoatletyczny związany z Kujawami i Pomorzem. Był również geodetą i atestatorem tras biegowych.

Kazimierz Jaros – trener i nauczyciel związany z Ostrowcem Świętokrzyskim. W szkole pod jego okiem trenował Mateusz Borkowski. Przez lata zaangażowany w działalność Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Wrzesień 2023

Kazimierz Koszewski – nauczyciel oraz trener przez lata zaangażowany w klubie BKS Bydgoszcz. Był pierwszym szkoleniowcem olimpijczyka z Monachium w dziesięcioboju Tadeusza Janczenki oraz rekordzisty świata w halowym trójskoku Michała Joachimowskiego. Wśród jego podopiecznych można wymienić też Mirosława Chmarę czy Małgorzatę Reszkę. W Zespole Szkół Mechanicznych odkrył talent Sebastiana Chmary.

Jerzy Kowalski – olimpijczyk z Rzymu oraz uczestnik mistrzostw Europy w Belgradzie (1962). Specjalista od biegania 400 metrów. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski oraz rekordzista kraju w biegach na 200 i 400 metrów. Po zakończeniu kariery aktywny działacz bydgoskiego Zawiszy oraz lokalnych struktur lekkoatletycznych.

Jan Kensik – wieloletni trener i działacz klubu Nadwiślanin Chłemno. Ceniony lokalny animator lekkoatletyki.

Październik 2023

Edward Motyl – czołowy biegacz połowy lat 60., specjalizujący się w biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Dwukrotny reprezentant Polski na mistrzostwach Europy (Belgrad 1962, Budapeszt 1966). o zakończeniu aktywnie pracował jako trener. Był szkoleniowcem uznanych specjalistek od biegów długich z Małgorzatą Sobańską, Grażyną Syrek i Moniką Drybulską na czele. W ostatniej dekadzie pracował z Patrycją Wyciszkiewicz-Zawadzką – halową i stadionową mistrzynią Europy w biegu sztafetowym 4 x 400 metrów.

Mirosław Andrysiak – propagator lekkiej atletyki i ceniony trener związany z Łęczycą. Twórca miejscowego klubu MKLA, którego wychowankiem był m.in. medalista mistrzostw świata i Europy w rzucie dyskiem Robert Urbanek. Trener Andrysiak jako szkoleniowiec prowadził karierę Roberta Wolskiego, finalisty halowych mistrzostw świata w skoku wzwyż i olimpijczyka z Aten. W ostatnich latach karierę sportową w MKLA Łęczyca, pod okiem Mirosława Andrysiaka, zaczynała obecna wicemistrzyni Europy w rzucie młotem Ewa Różańska.

Powrót do listy

Więcej