Menu
1 / 2
Aktualności /

Znakomite wyniki na ORLEN Copernicus Cup! Swoboda liderką światowych tabel

Znakomite wyniki na ORLEN Copernicus Cup! Swoboda liderką światowych tabel
Znakomite wyniki na ORLEN Copernicus Cup! Swoboda liderką światowych tabel Znakomite wyniki na ORLEN Copernicus Cup! Swoboda liderką światowych tabel

Lekkoatleci godnie uczcili jubileusz mityngu ORLEN Copernicus Cup. Świetnie spisała się Ewa Swoboda, która po pasjonującej walce uzyskała w biegu na 60 metrów najlepszy wynik na świecie w tym sezonie. Ponownie formą zaimponował płotkarz Jakub Szymański, a Filip Rak poprawił halowy rekord Polski do lat 23 w biegu na 1500 metrów. Trzy polskie zawodniczki wypełniły też minima na marcowe mistrzostwa globu w Glasgow.

Swoboda na niebieskiej bieżni Areny Toruń stoczyła zacięty pojedynek z mającą iworyjskie korzenie reprezentantką Włoch Zaynab Dosso. Polka minimalnie pokonała rywalkę osiągając na mecie czas 7.01, a dokładna różnica pomiędzy sprinterkami wyniosła zaledwie trzynaście tysięcznych części sekundy. Swoboda wróciła tym samym na pozycję liderki światowych tabel. Dla podopiecznej Iwony Krupy dzisiejszy rezultat z Torunia jest trzecim w karierze.

Po niedzielnym ustanowieniu rekordu Polski w biegu na 60 metrów przez płotki kolejny dobry start zanotował 22-letni Jakub Szymański. Zawodnik SKLA Sopot mimo błędów na końcowej części dystansu wygrał bieg odnotowując drugi czas w karierze – 7.48, czyli słabszy zaledwie o 0.01 sekundy od najlepszego rezultatu w historii Polski. Szósty na mecie był Krzysztof Kiljan. Warszawianin czasem 7.61 poprawił rekord życiowy i przesunął się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych.

Mająca apetyt na poprawienie halowego rekordu Polski Zofii Bielczyk Pia Skrzyszowska w finałowym biegu na 60 metrów przez płotki nie uniknęła błędów i minimalnie – o 12 tysięcznych sekundy – przegrała na mecie z Nadine Visser. Holenderka wyrównała najlepszy czas w Europie osiągając w Toruniu wynik 7.80, a Polka ostatecznie uzyskała 7.81. Wartościowy rekord życiowy na poziomie 8.02 ustanowiła czwarta na mecie Weronika Nagięć. Zawodniczka nie tylko przesunęła się na dziesiątą pozycję w polskich tabelach historycznych, ale również wypełniła minimum na marcowe mistrzostwa świata w Glasgow.

Mocne tempo biegów na 1500 metrów doskonale wykorzystali polscy milerzy. W rywalizacji kobiet bieg wygrała Freweyni Hailu (3:55.28, najlepszy wynik na świecie i trzeci w historii), a siódma na mecie Weronika Lizakowska i dziewiąta Martyna Galant wypełniły minimum na halowe mistrzostwa świata. Polki poprawiły rekordy życiowe uzyskując odpowiednio 4:05.16 i 4:05.67. Bieg mężczyzn wygrał Samuel Tefera (3:34.61), a ósmy na mecie Filip Rak osiągnął trzeci czas w historii polskiej lekkoatletyki będący zarazem rekordem kraju U23 – 3:37.30*.

W biegu na 400 metrów zaimponowała Marika Popowicz-Drapała. W serii z udziałem Polek bydgoszczanka od początku nadała mocne tempo i wygrała z rekordem życiowym 52.14. Serię międzynarodową wygrała z kolei Holenderka Lieke Klaver – czas 50.57 to najlepszy wynik w historii toruńskiej imprezy.

Konkurs tyczkarzy wygrał Piotr Lisek. Polski tyczkarz wygraną zapewnił sobie pokonując poprzeczkę zawieszoną na 5.75. Później jeszcze bezskutecznie atakował 5.85.

W klasyfikacji mityngów halowych World Athletics wtorkowa edycja ORLEN Copernicus Cup zajmuje drugie miejsce. Lepsze w tym sezonie na świecie były tylko weekendowe zawody w Bostonie, podobnie jak toruńskie zaliczane do cyklu Indoor Tour Gold.

* wynik będzie podlegać procesowi ratyfikacji

Pełne wyniki: Toruń

Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej