Menu
1 / 0
Aktualności /

33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie na 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim!

33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie na 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim!

Podczas 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego odbędą się 33. Mistrzostwa Polski w półmaratonie, organizowane pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W przedostatnią niedzielę marca na stołecznych ulicach, będziemy świadkami rywalizacji czołowych polskich zawodniczek i zawodników. Nadchodzi wielkie święto i wyjątkowe ściganie na ulicach Warszawy!

Czy półmaraton to aż tak młoda konkurencja? Otóż… tak! Po raz pierwszy tytuły mistrzów Polski na dystansie 21,1 km rozdano w roku 1992, jednak wcześniej - w latach 1975-1991 walczono o medale mistrzostw Polski na dystansie równych 20 kilometrów. Warto wspomnieć, że pierwszymi mistrzami Polski w półmaratonie zostali Jan Huruk i Kamila Gradus.

Mimo stosunkowo młodego wieku półmaraton to prestiżowa konkurencja. Półmaraton znajduje się w programie tegorocznych mistrzostw Europy, w półmaratonie rozgrywane są mistrzostwa świata, a w ramach nowej europejskiej rywalizacji, która startuje w przyszłym roku - Mistrzostw Europy w Biegach - znajdują się tylko trzy dystanse: maraton, 10 km i właśnie półmaraton.

Warty przypomnienia jest fakt, że Warszawa gościła już imprezę tej rangi. W 2012 roku podczas 7. Półmaratonu Warszawskiego zostały rozegrane 21. mistrzostwa Polski w półmaratonie kobiet. Mistrzynią Polski została wtedy debiutująca na tym dystansie Aleksandra Jawor (1:14:36). Tamtą edycję biegu ukończyło 7174 biegaczy z 43 krajów.

– Jestem rad, że po przeszło 10 latach mistrzostwa Polski w półmaratonie wracają na ulice Warszawy. Fundacja „Maraton Warszawski” gwarantuje wysoki poziom organizacyjny tego wydarzenia. Z kolei czołowi polscy biegacze są gwarantem poziomu sportowego. 24 marca powalczą oni w stolicy nie tylko o medale mistrzostw kraju, ale także o minima na czerwcowe mistrzostwa Europy w Rzymie. Spodziewam się, że w Warszawie, podczas 33. edycji mistrzostw Polski w półmaratonie, padnie naprawdę wiele wartościowych wyników mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Henryk Olszewski.

Aktualni Mistrzowie

Aktualną Mistrzynią Polski jest Aleksandra Brzezińska. Na mecie poprzednich, 32. Mistrzostw Polski rozgrywanych 9 września 2023 roku w Grudziądzu zameldowała się z czasem 1:13:52. Drugie miejsce zajęła Angelika Mach (1:17:11), a trzecia była Beata Niemyjska (1:19:44).

Rywalizację mężczyzn wygrał Adam Głogowski uzyskując wynik 1:07:11. Wicemistrzem Polski został Patryk Kozłowski (1:08:34), a trzeci był Przemysław Dąbrowski (1:08:37).

Zapowiedź tegorocznej rywalizacji

Udział w Mistrzostwach deklarować można aż do 18 marca, czyli niemal do samej imprezy - zgodnie z regulaminem zapis możliwy jest dla osób posiadających licencję PZLA. Na liście startowej znajduje się prawie sześćdziesiąt nazwisk, a w śród nich: Mateusz Kaczor z życiówką w półmaratonie 1:03:31 oraz Monika Jackiewicz (PB: 1:10:39), walczącą o kwalifikacje na półmaraton na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Rzymie.

Swój start w Mistrzostwach zapowiedzieli także między innymi: Emilia Mazek, Sabina Jarząbek, Izabela Parszczyńska, Katarzyna Jankowska, Kamil Karbowiak, Dariusz Nożyński, Bartłomiej Przedwojewski, Andrzej Rogiewicz, Adam Głogowski i Artur Olejarz.

– Ten rok jest naprawdę wyjątkowy, obchodzimy setną rocznicę pierwszego maratonu w Polsce oraz wyczekujemy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Decyzja podjęta przez Polski Związek Lekkiej Atletyki o rozegraniu 33. Mistrzostw Polski podczas 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego to dla nas wyróżnienie, ale również dowód na to, że stolica jest doskonałym miejscem dla organizacji najważniejszych wydarzeń sportowych mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. Trzymam kciuki za wszystkich uczestników – to będzie przyjemność oglądać walkę o tytuł mistrzowski! – dodaje.

Informacja prasowa / foto: materiały prasowe 

Powrót do listy

Więcej